Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych bezrobotnych i poszukujących pracy

Procedury powiązane
Kierowanie osób bezrobotnych lub poszukujących pracy na szkolenia i przyznawanie stypendiów szkoleniowych
Kierowanie osób bezrobotnych na staże
Przyznanie osobie bezrobotnej lub poszukującej pracy jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej
Rejestracja osób bezrobotnych
Rejestracja osób poszukujących pracy
Udzielanie poradnictwa zawodowego dla osób bezrobotnych lub poszukujących pracy
Usługa pośrednictwa pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy – oferty pracy
Szczegółowy opis procedury
Sposób załatwienia sprawy

Aby skorzystać z form wsparcia w ramach aktywizacji zawodowej osoba niepełnosprawna powinna być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi jako:

  1. bezrobotny – to osoba, która posiada ustaloną niepełnosprawność, jednak nie jest uprawniona m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku stałego lub
  2. poszukujący pracy – to osoba, która oprócz ustalonej niepełnosprawności jest uprawniona  m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku stałego

Osoba niepełnosprawna może korzystać z usług aktywizacyjnych na podstawie Indywidualnego Planu Działania u doradcy klienta. Wizyta u doradcy klienta następuje po uprzednim pobraniu biletu w biletomacie znajdującym się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi przy ul. Milionowej 91.

W związku z określonym limitem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego finansowane są przedmiotowe zadania, PUP w Łodzi ogłasza na stronie internetowej lodz.praca.gov.pl nabory wniosków na poszczególne formy wsparcia (nie dotyczy form bezkosztowych tj. poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy). Druki wniosków dostępne są na stronie Urzędu w okresie prowadzenia naborów.

Informacje uzupełniające

Forma pomocy

Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z:

    • poradnictwa zawodowego,
    • szkolenia zawodowego
    • pośrednictwa pracy.

Do najczęściej realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi form aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych należą:

    • pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe,
    • szkolenia,
    • staże,
    • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
    • refundacja pracodawcy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
      (Należy zapoznać się z procedurami realizacji poszczególnych form wsparcia).

Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą poszukiwać zatrudnienia zarówno na otwartym rynku pracy, jak i w zakładach pracy chronionej, w zależności od wskazań zawartych w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy, który nie posiada statusu zakładu pracy chronionej.

Kryteria przyznania

Osoba z orzeczonym stopniem o niepełnosprawności, która jest zdolna do podjęcia zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy, posiadająca status „bezrobotnego" może skorzystać z usług i instrumentów przewidzianych dla osoby bezrobotnej.

Ponadto, osoba niepełnosprawna zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Podstawowym źródłem finansowania poszczególnych form aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami są środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podstawowe różnice w realizacji form aktywizacji zawodowej dla osób niepełnosprawnych

    • Zasadnicze różnice dotyczące poszczególnych form aktywizacji zawodowej dotyczą źródła finansowania wydatków. W przypadku działań na rzecz osób niepełnosprawnych podstawowym źródłem finansowania jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
    • Dodatkowo istotna różnica dotyczy także kwot przyznawanych jednorazowo na podjęcie działalności gospodarczej oraz refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. W przypadku w/w zadań maksymalna kwota dofinansowania wynosi do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale.
    • Osoba niepełnosprawna, która uzyska jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej w kwocie nie wyższej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia zobowiązana będzie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej przez okres minimum 12 miesięcy, natomiast osoba, która uzyska środki w kwocie od sześciokrotności do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia zobowiązane będzie do prowadzenia działalności przez okres co najmniej 24 miesięcy.
    • Pracodawca, który zawarł z Urzędem umowę o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla zatrudnionej osoby z niepełnosprawnościami, finansowaną ze środków PFRON, zobowiązany jest do utrzymania stanowiska pracy przez okres minimum 36 miesięcy.
Termin i miejsce załatwienia sprawy
Termin realizacji

Wnioski na finansowane ze środków PFRON formy aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami rozpatrywane są w terminie 30 dni od daty otrzymania przez Urząd kompletnego wniosku. W przypadku nieprawidłowości lub braków formalnych w złożonym wniosku, wnioskodawca wzywany jest do usunięcia nieprawidłowości lub uzupełnienia dokumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

Miejsce załatwienia

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi
ul. Milionowa 91
93-121 Łódź

Infolinia powiatowych urzędów pracy: 19 524

Opłaty
Opłaty

Brak

Dokumenty
Wymagane dokumenty

Druki wniosków na poszczególne formy aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami publikowane są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi https://lodz.praca.gov.pl/ w terminach naborów wniosków wskazanych w ogłoszeniach o naborach.

Podstawa prawna
Podstawa prawna
  • ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 poz. 100)

  • ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 735 z poźn. zm.)

Tryb odwoławczy

Brak

Realizatorzy
  • Jednostka
    Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi
    Komórka
    Centrum Aktywizacji Zawodowej

Projekt nr WND-RPLD.04.02.00-00-015/09 “Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013

;