Uruchomienie usługi eDoręczeń w Urzędzie od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. możesz prowadzić z Urzędem Miasta Łodzi korespondencję elektroniczną z wykorzystaniem usługi eDoręczeń.
Co to są e-Doręczenia?
e-Doręczenia to usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji w formie elektronicznej, posiadającej skutki prawne równoważne z tradycyjnym listem poleconym. Usługa ma na celu zastąpienie dotychczasowej korespondencji papierowej, a od 2026 r. również elektronicznej przesyłanej przez ePUAP.
Dzięki eDoręczeniom:
- skrócisz czas przesyłania pism – pisma będą dostarczane natychmiast, bez konieczności czekania na papierowe przesyłki pocztowe,
- zapewnisz sobie wygodę i bezpieczeństwo – wszystkie doręczenia są potwierdzane cyfrowo i realizowane w bezpiecznym środowisku online,
- zaoszczędzisz czas - brak konieczności oczekiwania na dostarczenie listu papierowego, a także eliminację wizyt na poczcie,
- otrzymasz powiadomienia i potwierdzenia – będziesz od razu wiedzieć, że przyszła nowa wiadomość i zawsze możesz sprawdzić, jaki jest status Twojej korespondencji.
Jak skorzystać z eDoręczeń?
- wypełnij wniosek o założenie adresu do e-Doręczeń. Podaj w formularzu dane swoje lub firmy albo innej organizacji, dla której zakładasz adres. Możesz także wskazać administratora skrzynki, czyli osobę, która będzie nią zarządzała w imieniu Twojej firmy lub organizacji,
- wniosek zostanie sprawdzony. Otrzymasz informację o nadanym adresie do doręczeń elektronicznych oraz o konieczności aktywacji skrzynki - Przeczytaj, jak aktywować skrzynkę do e-Doręczeń.
Aktywacja adresu do e-Doręczeń oznacza, iż Urzędy będą wysyłać do Ciebie większość pism w postaci elektronicznej (zamiast dotychczasowych listów poleconych). Zakładając adres
do e-Doręczeń dla siebie, dla swojej firmy, będziesz wskazywać go jako oficjalny adres
do korespondencji urzędowej.
Po założeniu adresu e-Doręczeń, będziesz mieć dostęp do skrzynki pocztowej eDoręczeń połączonej ze skrzynką ePUAP.
Obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń dotyczy:
- Przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG i KRS - sprawdź, czym są e-Doręczenia i kiedy masz obowiązek wdrożyć je w swojej firmie.
- Innych podmiotów publicznych (np. fundacji, stowarzyszeń, itp.) zapisanych w KRS.
- Przedstawicieli zawodów zaufania publicznego, takich jak adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, notariusze i inni.
Administracja publiczna oraz urzędy centralne wprowadzą e-Doręczenia od stycznia 2025 roku, a do października 2029 roku obowiązek ten obejmie wszystkie podmioty publiczne.
Jak sprawdzić, czy urząd ma adres do e-Doręczeń?
Aby upewnić się, czy urząd, w którym załatwiasz sprawy dysponuje adresem do e-Doręczeń, skorzystaj z wyszukiwarki Ministerstwa Cyfryzacji. Znajdziesz tam dane podmiotów publicznych, które już korzystają z tej usługi.