Skrócony opis procedury
W ramach procedury możliwe jest składanie wniosków przez cudzoziemców zamierzających otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą lub chcących dokonać: zmiany, zawieszenia, wznowienia lub wykreślenia działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Najważniejsze etapy realizacji procedury
Złóż wniosek i załączniki
Przydatne informacje
- możliwość złożenia wniosku online – wymagany profil zaufany
- możliwość przesłania wniosku pocztą – wymagane notarialne poświadczenie podpisu
- istnieje możliwość umówienia wizyty w urzędzie
- sprawa załatwiana od ręki
- sprawa możliwa do załatwienia przez pełnomocnika
- sprawa nie wymaga opłat, za wyjątkiem pełnomocnictwa
Szczegółowy opis procedury
Sposób załatwienia sprawy
Składanie wniosków CEIDG-1 o rozpoczęcie, zmianę, zawieszenie, wznowienie oraz wykreślenie działalności gospodarczej.
Istnieją 3 możliwości złożenia wniosku CEIDG-1
- Osobiście lub przez pełnomocnika po wcześniejszym umówieniu wizyty.
- On-line po uprzednim zalogowaniu przy użyciu profilu zaufanego na stronie internetowej (www.biznes.gov.pl) i podpisaniu wniosku podpisem elektronicznym bądź profilem zaufanym.
- Listem poleconym - wniosek opatrzony jest własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, którego własnoręczność poświadczona jest przez notariusza.
Informacja dla cudzoziemców – art. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Osoby zagraniczne z państw członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, USA i Konfederacji Szwajcarskiej mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.
- Obywatele innych państw niż państwa członkowskie którzy:
- posiadają w Rzeczypospolitej Polskiej:
- zezwolenie na pobyt stały,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 144 art. 151 ust. 1, art. 159 ust. 1, lub art. 186 ust. 1 pkt 3,4 i 7 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
- status uchodźcy,
- ochronę uzupełniającą,
- zgodę na pobyt ze względów humanitarnych lub zgodę na pobyt tolerowany,
- zezwolenie na pobyt czasowy i pozostają w związku małżeńskim, zawartym z obywatelem polskim zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania działalności gospodarczej, udzielone ze względu na kontynuowanie prowadzonej już działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
- korzystają w Rzeczypospolitej Polskiej z ochrony czasowej,
- posiadają ważną Kartę Polaka,
- są członkami rodziny, w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, dołączającymi do obywateli państw, o których mowa w ust. 1, lub przebywającymi z nimi.
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub na podstawie umieszczonego w dokumencie podróży odcisku stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, jeżeli bezpośrednio przed złożeniem wniosku byli uprawnieni do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. c i g.
- są uczestnikami organizowanych lub współorganizowanych przez podmioty, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, programów wsparcia dla cudzoziemców w zakresie podejmowania i wykonywania dzielności gospodarczej na terytorium RP
- mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
- posiadają w Rzeczypospolitej Polskiej:
- Osoby zagraniczne inne niż wymienione w ust. 1 i 2 mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółki akcyjnej i akcyjnej, a także do przystępowania do takich spółek oraz obejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
- Członek rodziny, w rozumieniu art. 159 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, osoby zagranicznej, do której odnoszą się umowy międzynarodowe, o których mowa w ust. 3, posiadający zezwolenie na pobyt czasowy, może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak ta osoba zagraniczna.
- Członek rodziny, w rozumieniu art. 159 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, posiadający zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z przybywaniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przebywaniem na tym terytorium w celu połączenia z rodziną, może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w takim samym zakresie jak cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i wykonują działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dokonanego na zasadzie wzajemności.
Obywatele Ukrainy
Obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce legalnie i mają nadany numer PESEL, mogą prowadzić w naszym kraju działalność gospodarczą. Dotyczy to zakładania zarówno firmy jednoosobowej (zarejestrowanej w CEIDG), jak również dowolnej spółki (zarejestrowanej w KRS).
Warunki legalnego pobytu
- Obywatel Ukrainy może legalnie przebywać w Polsce, jeśli spełnia jeden z warunków:
ma ważny tytuł pobytowy - ma tytuł pobytowy, którego ostatni dzień ważności przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 roku
- przybył legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklaruje zamiar pozostania w Polsce
- posiada Kartę Polaka i opuścił Ukrainę w okresie od 24 lutego 2022 roku, a następnie przybył legalnie do Polski i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.
Termin, do którego obywatelom Ukrainy przysługuje prawo wjazdu do Polski na szczególnych zasadach, zostanie określony w odrębnych przepisach.
Tytuł pobytowy to dokument, która uprawnia do pobytu na terytorium Polski lub innego kraju Unii Europejskiej. Może to być:
- zezwolenie na pobyt stały
- zezwolenie na pobyt czasowy
- paszport w przypadku wjazdu i pobytu na terytorium Polski w ruchu bezwizowym
- zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej wydane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski z terytorium Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 roku, korzystają z ochrony czasowej.
Ich pobyt jest legalny do 30 września 2025 roku.
Ważne! Obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Polski z terytorium Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 roku, utraci prawo legalnego pobytu, jeżeli wyjedzie z Polski na dłużej niż 1 miesiąc. To ograniczenie nie ma jednak zastosowania do osób skierowanych do wykonywania pracy lub usług poza granicami Polski przez podmioty prowadzące działalność na terytorium Polski.
W przypadku gdy pobyt przedsiębiorcy - obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przestanie być legalny, przedsiębiorca podlega wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Informacje uzupełniające
- Nie ma właściwości miejscowej, tzn. wniosek może być złożony w wybranym urzędzie gminy (w komórce zajmującej się przyjmowaniem wniosków CEIDG-1).
- Do złożenia wniosku niezbędny jest do wglądu paszport, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz obywatelstwo wraz z dokumentem potwierdzającym aktualny status wnioskodawcy (np. decyzja wojewody).
- W przypadku wniosku o wpis do CEIDG składanego on-line dokument potwierdzający aktualny status cudzoziemca należy dołączyć w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym.
Termin i miejsce załatwienia sprawy
Termin realizacji
Rejestracja firmy cudzoziemca w CEIDG może trwać do 30 dni
Miejsce załatwienia
Biuro Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej
Oddział Rynku Pracy i Ewidencji Działalności Gospodarczej
93-590 Łódź, Aleje Politechniki 32
Telefoniczna informacja UMŁ - Call Center: +48 (42) 638-44-44
Umawianie/rezerwacja wizyty
- Telefonicznie: +48 (42) 638-56-39
- Internetowa rejestracja wizyt na stronie: wizyty.uml.lodz.pl
Opłaty
Rodzaj opłaty | Wysokość opłaty |
---|---|
Pełnomocnictwo (poza małżonkiem, wstępnym, zstępnym, rodzeństwem) | 17 zł |
Numer konta: 50 1240 1037 1111 0011 0925 0073
Dokumenty
Formy i miejsce składania dokumentów
- osobiście:
- ul. Aleje Politechniki 32 (pok. 303)
- listownie
- Urząd Miasta Łodzi
Biuro Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej
93-590 Łódź, ul. Aleje Politechniki 32
- Urząd Miasta Łodzi
- elektronicznie:
- biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy prowadzony przez Ministra właściwego ds. gospodarki
Termin składania dokumentów
- Nie później niż w następnym dniu roboczym po powstaniu zmiany danych dotyczących zarządców sukcesyjnych
- W ciągu 7 dni zmiany dotyczące: nazwy, obywatelstwa, adresu korespondencyjnego, PKD
- Po dniu powstania zmiany - pozostałe dane
- Otwarcie, zawieszenie, wznowienie działalności gospodarczej - termin nieokreślony
- Zamknięcie działalności - najwcześniej w ostatnim dniu prowadzenia działalności
Wymagane dokumenty
- Wniosek CEIDG-1
- Wniosek opcjonalny CEIDG-RD
- Wniosek opcjonalny CEIDG-MW
- Wniosek opcjonalny CEIDG-RB
- Wniosek opcjonalny CEIDG-POPR
- Wniosek opcjonalny CEIDG-SC
- Wniosek opcjonalny CEIDG-PN
- Wniosek opcjonalny CEIDG-ZS
- Wniosek opcjonalny CEIDG-AD
Pozostałe dokumenty
- Instrukcja wypełniania wniosku CEIDG-1
- Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych
Podstawa prawna
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców
- ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy
- ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
Tryb odwoławczy
Brak
elektronicznie, pocztą lub w Urzędzie (możliwość umówienia wizyty)