Skrócony opis procedury
Badania przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego, z upoważnienia Prezydenta Miasta Łodzi, przez Dyrektora lub Zastępcy Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Zakres okresowych badań lekarskich członka OSP został określony w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie przeprowadzania okresowych badań lekarskich strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej oraz badań lekarskich kandydata na strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej. Skierowanie sporządza Oddział Obrony Cywilnej, Profilaktyki Zagrożeń i Systemu Bezpieczeństwa. Wydanie skierowania jest bezpłatne.
Najważniejsze etapy realizacji procedury
- Krok 1
Zgłoś potrzebę skierowania na badania
- Krok 2
Czekaj na Skierowanie
Skierowanie otrzymasz nie później niż na 30 dni przed terminem badań
- Krok 3
Odbierz Skierowanie
odbiór osobisty przez Prezesa lub Naczelnika jednostki OSP
- Krok 4
Złóż notę księgową wraz z fakturą
przez druha Ochotniczej Straży Pożarnej lub członka Zarządu OSP
Przydatne informacje
- Tabela z wykazem osób do przeprowadzenia badań jest przesyłana na sekretariat pocztą elektroniczną lub papierowo bezpośrednio do Oddziału Obrony Cywilnej, Profilaktyki Zagrożeń i Systemu Bezpieczeństwa w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.
- Opracowanie dokumentacji oraz podpis realizowany jest w formie papierowej i podpisane, z upoważnienia Prezydent Miasta Łodzi, przez Dyrektora lub Zastępcę Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.
- Otrzymanie skierowania na badania odbywa się przez odbiór osobisty przez Prezesa lub Naczelnika jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
- Wystawienie Skierowania na badania jest bezpłatne, więc należy pamiętać o fakturze za przeprowadzenie badania.
- Wizyta w urzędzie nie wymaga umówienia się.
Szczegółowy opis procedury
Sposób załatwienia sprawy
Zapotrzebowanie na badania (wypełniona tabela) wystawiana i podpisana przez Prezesa lub Naczelnika ochotniczej straży pożarnej powinna być przekazana nie później niż 35 dni przed wyznaczonym terminem kolejnych badań (w przypadku badań strażaka ratownika).
Skierowanie powinno być dostarczone członkowi ochotniczej straży pożarnej nie później niż 30 dni przed wyznaczonym terminem kolejnych badań.
Odbiór Skierowania osobiście przez Prezesa lub Naczelnika jednostki ochotniczej straży pożarnej.
Skierowanie powinno zostać wydrukowane w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w karcie badań. Wzory skierowania na badania dla: kandydata na strażaka ratownika (Załącznik nr 2), ratownika (Załącznik nr 3) i kierowcy (Załącznik nr 4) dostępne są w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.
Druh ochotniczej straży pożarnej lub członek Zarządu OSP przedstawia notę księgową wraz z fakturą, do podmiotu kierującego na badania - Oddziału Obrony Cywilnej, Profilaktyki Zagrożeń i Systemu Bezpieczeństwa w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.
Informacje uzupełniające
Zakres okresowych badań lekarskich członka ochotniczej straży pożarnej został określony w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie przeprowadzania okresowych badań lekarskich strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej oraz badań lekarskich kandydata na strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej.
Okresowe badania lekarskie strażaka ratownika oraz badania lekarskie kandydata na strażaka ratownika przeprowadzane są ze szczególną oceną: układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, narządu równowagi, skóry, słuchu (badanie akumetryczne, narządu wzroku – w badaniu ocena ostrości widzenia, ocena zdolności rozpoznawania barw, widzenia przestrzennego, ocena pola widzenia (w zależności od wskazań badanie za pomocą perymetru).
Lekarz przeprowadzający badania lekarskie może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, w szczególności elektrokardiografię, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, spirometrię, morfologię krwi z rozmazem, oznaczenie stężenia glukozy i kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, aminotransferazę asparaginianową, amintransferazę alaninową, gamma-glutamylotranspeptydazę, stężenie bilirubiny, lipidogram czy badania psychologiczne.
Jest to dość logiczne, bo działania ratownicze mogą odbywać się na wysokości powyżej 3 metrów, spirometria, aby strażak mógł używać sprzętu ochrony dróg oddechowych oraz wymagają wyjątkowo dobrego zdrowia psychicznego.
Kolejne okresowe badania zależą od wieku strażaka ochotnika. Do 50 roku życia co 2-3 lata, powyżej 50 roku życia co 1-2 lata.
Zaświadczenie na podstawie pozytywnego orzeczenia lekarskiego określającego pełną zdolność do pełnienia funkcji kierowcy pojazdów uprzywilejowanych sporządza Oddział Obrony Cywilnej, Profilaktyki Zagrożeń i Systemu Bezpieczeństwa w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.
Termin i miejsce załatwienia sprawy
Termin realizacji
Uzyskanie skierowania na badania lekarskie do 14 dni.
W przypadku konieczności uzupełnienia danych bieg terminu następuje od momentu otrzymania kompletnych danych.
Miejsce załatwienia
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa,
Oddział Obrony Cywilnej, Profilaktyki Zagrożeń i Systemu Bezpieczeństwa
90-521 Łódź, ul. Wólczańska 121/123
Telefony:
- tel.: +48 (42) 638-46-64,
- fax: +48 (42) 638-46-70,
- e-mail: czk.sekretariat [at] uml.lodz.pl (czk[dot]sekretariat[at]uml[dot]lodz[dot]pl)
Telefoniczna informacja UMŁ - Call Center: +48 (42) 638-44-44
Umawianie/rezerwacja wizyty
Nie dotyczy
Opłaty
Brak
Dokumenty
Formy i miejsce składania dokumentów
- osobiście:
- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa,
Oddział Obrony Cywilnej, Profilaktyki Zagrożeń i Systemu Bezpieczeństwa
90-521 Łódź, ul. Wólczańska 121/123
- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa,
- pocztą elektroniczną: czk.sekretariat [at] uml.lodz.pl (czk[dot]sekretariat[at]uml[dot]lodz[dot]pl)
Termin składania dokumentów
Tryb ciągły według potrzeb.
Wymagane dokumenty
- Wniosek - pismo Prezesa OSP w Łodzi
-
- Tabela skierowania na badania (Załącznik nr 1)
Pozostałe dokumenty
- Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych
Podstawa prawna
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2023 r. poz. 622 ze zm.)
- ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 233)
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie przeprowadzania okresowych badań lekarskich strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej oraz badań lekarskich kandydata na strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej
Tryb odwoławczy
Brak
nie później niż 35 dni przed wyznaczonym terminem badań