Umożliwienie spłaty zaległości powstałych z tyt. najmu i bezumownego korzystania z gminnego lokalu użytkowego w formie ugody ratalnej de minimis lub umorzenia

Skrócony opis procedury

Procedura określa zasady i sposób załatwienia spraw, dotyczących spłaty zaległości powstałych z tytułu najmu i bezumownego korzystania z lokalu użytkowego, znajdującego się w zasobach Miasta Łodzi - w formie ugody ratalnej de minimis lub umorzenia wierzytelności.

Najważniejsze etapy realizacji procedury

  • Krok 1

    Pobierz wniosek i załączniki

    ze strony internetowej lub osobiście w urzędzie

  • Krok 2

    Złóż wypełniony wniosek z załącznikami

    osobiście w urzędzie, przesyłką pocztową, elektronicznie poprzez ePUAP

  • Krok 3

    Czekaj na decyzję w sprawie

    otrzymasz informację o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu wniosku

  • Krok 4

    Podpisz ugodę

    osobiście w urzędzie (umów się na wizytę)

Przydatne informacje

  • możliwość złożenia wniosku osobiście w urzędzie
  • możliwość przesłania wniosku pocztą
  • możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem ePUAP
  • złożenie wniosku nie wymaga umówienia się na wizytę
  • podpisanie ugody wymaga umówienia się na wizytę

Szczegółowy opis procedury

Sposób załatwienia sprawy

  1. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis, zgodnie z § 11 Uchwały Nr XLVII/1449/21 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 25 sierpnia 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Miastu Łodzi lub jego jednostkom organizacyjnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg, jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:
    • informacji określonych w art. 37 ust. 1 Ustawy o pomocy publicznej oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis – na formularzu informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis;
    • wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w ciągu 3 minionych lat;
    • oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu 3 minionych lat albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
    • aktualnych informacji o sytuacji finansowo - ekonomicznej prowadzonego przedsiębiorstwa (zestawień z księgi przychodów i rozchodów, bądź sprawozdań finansowych za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości, oraz wykazu poniesionych kosztów wraz z osiągniętymi dochodami przedsiębiorstwa za okres od stycznia do końca miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku za bieżący rok podatkowy);
    • kopii rocznych zeznań podatkowych złożonych przez wnioskodawcę za ostatnie trzy lata podatkowe (itp. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, bądź inny), wraz z ich korektami;
    • zaświadczenia o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub pełny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego;
    • w przypadku osób fizycznych wypełnionego oświadczenia o stanie majątkowym, będącego załącznikiem do powołanej wyżej Uchwały Rady Miejskiej Nr XLVII/1449/21 z dnia 25 sierpnia 2021 r., wraz z dokumentami potwierdzającymi sytuację finansową wnioskodawcy.
  2. W składanym wniosku o raty należy wskazać dane przedsiębiortwa (w tym numer NIP, numer telefonu, ewentualnie adres mailowy), adres lokalu którego dotyczy wniosek, wysokość deklarowanej miesięcznej raty ugody i datę do której raty mają być płatne. Należy ponadto wskazać przyczynę powstania zaległości, oraz przedstawić ogólnie obecną sytuację finansowo-ekonomiczną przedsiębiorstwa ubiegającego się o udzielenie ulgi. Proszę wziąć pod uwagę, że podpisanie ugody o ratalnej spłacie zadłużenia oznacza comiesięczne wpłaty kwoty zadeklarowanej raty + bieżących opłat za lokal.
  3. Zawarcie ugody ratalnej jest korzystne dla dłużnika, ponieważ zatrzymuje naliczanie odsetek od zadłużenia podstawowego na czas jej obowiązywania.
  4. Zadłużenie może zostać rozłożone na maksymalnie 48 rat miesięcznych (4 lata). Jeśli wysokość zadłużenia przekracza iloczyn deklarowanej przez dłużnika raty i ilości rat zawartej ugody, istnieje możliwość odroczenia terminu płatności pozostałej kwoty zadłużenia będącej różnicą pomiędzy kwotą rozłożoną na raty i zadłużeniem ogółem – do daty płatności ostatniej raty określonej w zawartej ugodzie.
  5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, przedsiębiorca może złożyć wniosek o umorzenie wierzytelności. Powinien on zawierać dane dłużnika (w tym numer NIP, numer telefonu, ewentualnie adres mailowy), oraz adres lokalu którego dotyczy wniosek. Należy przedstawić w nim obecną sytuację finansowo-ekonomiczną przedsiębiorstwa, oraz wskazać informacje, dotyczące wystąpienia przesłanek wskazujących, że jego obecna sytuacja w przypadku spłaty całości lub części zadłużenia mogłaby zagrozić funkcjonowaniu firmy lub egzystencji dłużnika i osób pozostających na jego utrzymaniu. 
  6. Rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności lub umorzenie należności Miasta Łodzi i jego jednostek organizacyjnych w przypadkach, o których mowa w § 3 pkt 5, § 4 oraz w § 6 ust. 1 powołanej wyżej Uchwały Rady Miejskiej w Łodzi Nr XLVII/1449/21 z dnia 25 sierpnia 2021 r. na rzecz przedsiębiorstwa rozpatruje się z uwzględnieniem przepisów dotyczących pomocy de minimis, przy zachowaniu warunków określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r.
  7. W przypadku gdy złożony wniosek jest niekompletny lub nie złożono wszystkich wymaganych dokumentów, wnioskodawca zostaje pisemnie wezwany do jego uzupełnienia w terminie 14 dni od odebrania pisma. Niedotrzymanie wymienionego terminu powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
  8. Wniosek wraz z załącznikami może zostać przekazany przesyłką pocztową lub za pośrednictwem ePUAP, złożony w urzędzie przez wnioskodawcę bądź upoważnioną przez niego osobę – bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. 
  9. W celu podpisania ugody ratalnej de minimis należy umówić się na wizytę i zgłosić się w ustalonym terminie z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Ugodę musi podpisać osobiście wnioskodawca, może ona zostać również podpisana przez pełnomocnika wnioskodawcy – jeśli do wniosku o udzielenie ulgi złożone zostało jego notarialne pełnomocnictwo.
  10. Udzielenie pomocy de minimis potwierdza się wydaniem zaświadczenia o pomocy de minimis. Beneficjent pomocy de minimis zobowiązany jest do przechowywania dokumentów związanych z uzyskaną pomocą de minimis przez okres nie krótszy niż 10 lat od dnia jej uzyskania.
  11. Wniosek o umorzenie wierzytelności, wraz z wymaganymi załącznikami zostanie przedłożony Komisji ds. umarzania wierzytelności Zarządu Lokali Miejskich na najbliższym posiedzeniu celem wydania rekomendacji. O podjętej przez Dyrektora Zarządu Lokali Miejskich decyzji wnioskodawca zostanie poinformowany pisemnie na wskazany we wniosku adres.
     

Informacje uzupełniające

Wniosek o zawarcie ugody ratalnej de minimis lub umorzenie wierzytelności należy złożyć wraz z kompletem wymaganych dokumentów. W przypadku, gdy złożony wniosek jest niekompletny lub nie złożono wszystkich wymaganych dokumentów, wnioskodawca zostanie pisemnie wezwany do jego uzupełnienia w terminie 14 dni od odebrania pisma. Niedotrzymanie wymienionego terminu powoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Termin i miejsce załatwienia sprawy

Termin realizacji

Rozpatrzenie wniosku następuje w ciągu 30 dni od daty skompletowania przez Wydział Windykacji wszystkich dokumentów niezbędnych do jego prawidłowego rozpatrzenia, w tym pozyskanych z innych wydziałów ZLM i jednostek zewnętrznych.

Miejsce załatwienia

Zarząd Lokali Miejskich
Wydział Windykacji
Łódź, Al. T. Kościuszki 47
90-514 Łódź

infolinia Zarządu Lokali Miejskich: +48 (42) 628-70-00
 

Umawianie/rezerwacja wizyty

Telefonicznie: +48 (42) 628-70-08

Opłaty

Brak

Dokumenty

Formy i miejsce składania dokumentów

  • listownie:
    • Zarząd Lokali Miejskich
      Wydział Windykacji
      90-514 Łódź
      Al. T. Kościuszki 47
  • osobiście:
    • Zarząd Lokali Miejskich, Łódź, Al. T. Kościuszki 47
    • Rejon Obsługi Najemców „Centrum” ul. Piotrkowska 238
    • Rejon Obsługi Najemców „Północ” ul. Limanowskiego 194/196
    • Rejon Obsługi Najemców „Południe” ul. Ciasna 19a
    • Rejon Obsługi Najemców „Wschód” ul. Sobolowa 1
    • Rejon Obsługi Najemców „Zachód” ul. Wapienna 15
    • Rejon Obsługi Najemców „Zasobu Obcego” ul. Ciasna 19a
  • elektronicznie:
    • ePUAP: /zlm/SkrytkaESP

Termin składania dokumentów

  • Nie dotyczy

Wymagane dokumenty

  • Wniosek o udzielenie ulgi w postaci rozłożenia zaległości na raty, odroczenia terminu płatności, umorzenia wierzytelności wraz z formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, stanowiący załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.
    • Wniosek - rozłożenie na raty, odroczenie terminu zapłaty

Druk do pobrania [73.88 KB, .PDF] Pobierz Druk do pobrania
    • Wniosek - umorzenie

druk do pobrania [73.32 KB, .PDF] Pobierz druk do pobrania
    • Formularz informacji de minimis - rozłożenie na raty, odroczenie terminu zapłaty, umorzenie

druk do pobrania [684.55 KB, .PDF] Pobierz druk do pobrania
  • Oświadczenie majątkowe – w przypadku osób fizycznych (załącznik do uchwały Rady Miejskiej nr XLVII/1449/21 z dnia 25 sierpnia 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności mających charakter cywilnoprawny, przypadających Miastu Łodzi lub jego jednostkom organizacyjnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej 
    w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg);
  • Zaświadczenia o pomocy de minimis, otrzymane przez wnioskodawcę w ciągu 3 minionych lat;
  • Oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej przez wnioskodawcę w ciągu 3 minionych lat albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
  • Aktualne informacje o sytuacji finansowo - ekonomicznej prowadzonego przedsiębiorstwa (zestawień z księgi przychodów i rozchodów, bądź sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzone zgodnie z przepisami o rachunkowości, oraz wykaz poniesionych kosztów wraz z osiągniętymi dochodami przedsiębiorstwa za okres od stycznia do końca miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku za bieżący rok podatkowy);
  • Kopie rocznych zeznań podatkowych złożonych przez wnioskodawcę za ostatnie 3 lata podatkowe (itp. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, bądź inny), wraz z ich korektami;
  • Zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub pełny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego

Pozostałe dokumenty

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych
klauzula informacyjna [76.61 KB, .PDF] Pobierz klauzula informacyjna

Podstawa prawna

Podstawa prawna

  • Uchwała Rady Miejskiej nr XLVII/1449/21 z dnia 25 sierpnia 2021 r. roku w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Miastu Łodzi lub jego jednostkom organizacyjnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg;
  • Zarządzenie nr 8488/VIII/21 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 6 października 2021 r. w sprawie upoważnienia do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności Miasta Łodzi lub jego jednostek organizacyjnych;
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. 2014 poz. 1543);
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy 
    de minimis (Dz.U.UE.L.2023.2831).

Tryb odwoławczy

Pisemne odwołanie do Dyrektora Zarządu Lokali Miejskich w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma.

Realizatorzy

Jednostka
Zarząd Lokali Miejskich
Komórka
Wydział Windykacji