Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 11
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku

Uzyskanie dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na obszarze miasta Łodzi wymaga złożenia kompletnego wniosku przez osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną posiadające tytuł prawny do zabytku. Po zakończeniu naboru wniosków do prac przystępuje komisja. Rozstrzygnięcie naboru następuje po uchwaleniu przez Radę Miejską w Łodzi budżetu miasta Łodzi na dany rok. Po zakończeniu prac komisji i podjęciu uchwały przez Radę Miejską w Łodzi w sprawie udzielenia dotacji, wysyłane są pisemne powiadomienia do wnioskodawców o rozstrzygnięciach komisji.

Dotacje na roboty budowlane, prace konserwatorskie i restauratorskie budynków położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji

Uzyskanie dotacji na roboty budowlane, prace konserwatorskie i restauratorskie budynków położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji wymaga złożenia kompletnego wniosku przez właściciela lub użytkownika wieczystego (w tym min. wspólnoty mieszkaniowe) nieruchomości. Po zakończeniu naboru wniosków do prac przystępuje komisja. Rozstrzygnięcie naboru następuje po uchwaleniu przez Radę Miejską w Łodzi budżetu miasta Łodzi na dany rok. Po zakończeniu prac komisji i akceptacji wyników przez Prezydenta Miasta Łodzi, wyniki publikowane są w BIP oraz wysyłane są pisemne powiadomienia do wnioskodawców o rozstrzygnięciach komisji.

Sporządzenie lub zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  1. Procedura dotyczy wniosku o sporządzenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  2. Wniosek może złożyć każdy zainteresowany
  3. Wniosek należy złożyć na formularzu pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego zgodnym z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (DZ. U. z 2023 r. poz. 2509) 
  4. Biuro Architekta Miasta w imieniu Prezydenta Miasta Łodzi prowadzi rejestr wniosków o sporządzenie lub zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz lokalizacji inwestycji towarzyszącej (podjęcie uchwały)

Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz lokalizacji inwestycji towarzyszącej, składa inwestor do Rady Miejskiej za pośrednictwem Prezydenta Miasta Łodzi tj. Biura Architekta Miasta. Zakres wniosku a następnie treść uchwały Rady Miejskiej określa ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Wydanie opinii plastycznej

Opinia plastyczna dotyczy tablic i urządzeń reklamowych, ogrodzeń, pergoli śmietnikowych i obiektów małej architektury na terenie Miasta w zgodności z obowiązującymi przepisami prawa jak również kolorystyk budynków gminnych, pawilonów handlowo – usługowych oraz instalacji artystycznych przeznaczonych do usytuowania na nieruchomościach gminnych.

Wydawanie opinii dla działalności artystycznej prowadzonej na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej

Prowadzenie działań artystycznych na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej, powinno być zgodne z regulaminem parku kulturowego. Organizatorzy lub artyści zobowiązani są do uzyskania pozytywnej opinii dla działalności artystycznej prowadzonej na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej. W tym celu należy złożyć wniosek z szczegółowym opisem działań artystycznych,  wskazaniem dokładnej lokalizacji i terminu tych działań. Po rozpatrzeniu wniosku Biuro Architekta Miasta wydaje opinię pozytywną lub negatywną ze wskazaniem niezgodności z regulaminem parku kulturowego.

Wydawanie opinii dla wydarzenia kulturalnego na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej

Organizacja wydarzeń kulturalnych na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej, powinna być zgodna z regulaminem parku kulturowego. Organizacje, podmioty, instytucje kultury zainteresowane organizacją wydarzenia kulturalnego zobowiązane są do uzyskania pozytywnej opinii dla wydarzenia kulturalnego prowadzonego na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z załącznikami. Po rozpatrzeniu wniosku Biuro Architekta Miasta wydaje opinię pozytywną lub negatywną ze wskazaniem niezgodności z regulaminem parku kulturowego.

Wydawanie opinii dotyczących nośników reklamowych na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej

Nośniki reklamowe na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej, powinny być zgodne z regulaminem parku kulturowego. Właściciel, najemca, użytkownik lokalu usługowego usytuowanego w budynku na terenie Parku Kulturowego zobowiązany jest do uzyskania pozytywnej opinii dla nośników reklamowych. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z załącznikami. Po rozpatrzeniu wniosku Biuro Architekta Miasta wydaje opinię pozytywną lub negatywną ze wskazaniem niezgodności z regulaminem parku kulturowego.

Wydawanie opinii dotyczących ogródków gastronomicznych na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej

Ogródki gastronomiczne na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej, powinny być zgodne z regulaminem parku kulturowego. Przedsiębiorca prowadzący lokal gastronomiczny na terenie parku kulturowego zobowiązany jest do uzyskania pozytywnej opinii dla ogródka gastronomicznego. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z załącznikami. Po rozpatrzeniu wniosku Biuro Architekta Miasta wydaje opinię pozytywną lub negatywną ze wskazaniem niezgodności z regulaminem parku kulturowego.

Wydawanie opinii dotyczących stoisk ekspozycyjno-handlowych na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej

Stoiska ekspozycyjno-handlowe na terenie Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej, powinny być zgodne z regulaminem parku kulturowego. Przedsiębiorca prowadzący lokal handlowy lub planujący wystawić stoisko w ramach zorganizowanej imprezy na terenie parku kulturowego zobowiązany jest do uzyskania pozytywnej opinii dla stoiska ekspozycyjno-handlowego. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z załącznikami. Po rozpatrzeniu wniosku Biuro Architekta Miasta wydaje opinię pozytywną lub negatywną ze wskazaniem niezgodności z regulaminem parku kulturowego.

Wydawanie zaświadczenia z gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi

Wydawanie zaświadczeń wynika z Kpa, może się o nie ubiegać każdy, zaświadczenie wydaje się w terminie 7 dni, opłata za wydanie zaświadczenia wynosi 17 zł.