Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 28
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych bezrobotnych i poszukujących pracy

Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, poszukujących pracy, a także osób z niepełnosprawnościami to całokształt działań możliwych do zrealizowania z osobą zainteresowaną, zawierające usługi i instrumenty rynku pracy. Efektem podjętych działań jest powrót, osoby objętej aktywizacją, na rynek pracy, a więc aktywizacja w obszarze zawodowym.

Dofinansowanie osobie bezrobotnej lub poszukującej pracy kosztów studiów podyplomowych

Dofinansowanie kosztu studiów podyplomowych jest formą aktywizacji zawodowej dofinansowywaną przez urzędy pracy, umożliwiającą pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności, dzięki czemu osoba poszukująca pracy może zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
Wsparcie skierowane jest do osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Dofinansowanie do studiów podyplomowych jest możliwe w wysokości 100% jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.

Finansowanie osobom bezrobotnym lub poszukującym pracy kosztów egzaminów i licencji

Sfinansowanie kosztów egzaminów lub uzyskania licencji jest formą aktywizacji zawodowej dofinansowywaną przez urzędy pracy, umożliwiającą uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych lub koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Wsparcie skierowane jest do osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Sfinansowanie kosztów egzaminów lub uzyskania licencji jest możliwe do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia

Kierowanie osób bezrobotnych lub poszukujących pracy na szkolenia i przyznawanie stypendiów szkoleniowych

Szkolenia są formą aktywizacji zawodowej dofinansowywaną przez urzędy pracy. Wsparcie skierowane jest do osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Dofinansowanie do szkolenia jest możliwe w wysokości do 300% przeciętnego wynagrodzenia. Z tytułu uczestnictwa w szkoleniu osoba bezrobotna uzyskuje stypendium, którego wysokość wynosi 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie

Kierowanie osób bezrobotnych na prace społeczne użyteczne

Prace społecznie użyteczne organizowane są przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub działalnością na rzecz społeczności lokalnej.

Kierowanie osób bezrobotnych na staże

Osoby do 30 roku życia mogą być skierowane do 12 miesięcy na staż, osoby pow. 30 roku życia do 6 miesięcy.

Przez okres odbywania stażu bezrobotny otrzymuje stypendium w wysokości 120% zasiłku.

Na wniosek bezrobotnego, pracodawca zobowiązany jest do udzielenia urlopu w wymiarze 2 dni za każde 30 dni odbywania stażu.

Po odbytym stażu pracodawca wystawia opinię  o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu.

Opracowanie Indywidualnego Planu Działania dla osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy

Indywidualny Plan Działania (IPD) to plan działań obejmujących zastosowanie usług oraz instrumentów rynku pracy, mający na celu doprowadzenie do zatrudnienia osoby nim objętej. IPD tworzy się dla osób bezrobotnych, a także poszukujących pracy.

Organizacja giełdy pracy dla pracodawcy

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi może zorganizować giełdę pracy na wniosek pracodawcy lub zaproponować pracodawcy zorganizowanie giełdy gdy w urzędzie zarejestrowanych jest wiele osób spełniających wymagania określone w danej ofercie. Giełda pracy umożliwia Pracodawcy spotkanie się z większą liczbą kandydatów w jednym terminie i miejscu, bez konieczności umawiania spotkań z każdym kandydatem z osoba.

Organizacja prac interwencyjnych przez pracodawcę

Prace interwencyjne – oznacza to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę lub przedsiębiorcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą i ma na celu wsparcie osób bezrobotnych. Urząd zwraca pracodawcy lub przedsiębiorcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasiłku.

Organizacja stażu przez pracodawcę

Staż jest to nabywanie przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy między pracodawcą a skierowaną na staż osobą bezrobotną.

Przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. „becikowe”

“Becikowe” to jednorazowa zapomoga przyznawana z tytułu urodzenia się żywego dziecka. Wynosi 1 000 zł (kwota wolna od podatku) na jedno dziecko. “Becikowe” przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 1 922 zł netto.

Przyznanie osobie bezrobotnej bonu na zasiedlenie

Osobie bezrobotnej do 30 roku życia przysługuje bon na zasiedlenie w związku z podjęciem poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Przyznanie bonu następuje na podstawie Indywidualnego Planu Działania.

Dofinansowanie jest w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę z przeznaczeniem na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z zatrudnieniem.

Przyznanie osobie bezrobotnej bonu stażowego

Osobie bezrobotnej do 30 roku życia przysługuje bon stażowy stanowiący gwarancję do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego przez okres 6 miesięcy o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia przez kolejny okres 6 miesięcy.

Przyznanie bonu następuje na podstawie Indywidualnego Planu Działania.

Pracodawcy, który zatrudnieni bezrobotnego przez okres 6 miesięcy ,urząd wypłaca premię.

W ramach bonu stażowego urząd finansuje koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu oraz koszty niezbędnych badań lekarskich.

Przyznanie osobie bezrobotnej bonu szkoleniowego

Bon szkoleniowy jest gwarancją skierowania na wskazane przez osobę bezrobotną do 30 roku życia szkolenie oraz opłacenie kosztów, które zostaną poniesione w związku z jego podjęciem. Przyznanie i realizacja bonu następuje na podstawie Indywidualnego Planu Działania i uprawdopodobnienia przez osobę bezrobotną podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Dofinansowanie jest możliwe do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia. Uczestnik szkolenia uzyskuje stypendium, którego wysokość wynosi 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem, że liczba godzin szkolenia wynosi nie mniej niż 150 godzin miesięcznie.

Przyznanie osobie bezrobotnej dodatku aktywizacyjnego

Dodatek aktywizacyjny przysługuje zarejestrowanym osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku, które podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u nowego pracodawcy z własnej inicjatywy lub w wyniku skierowania wydanego przez doradcę klienta. Dodatek aktywizacyjny (do 50% zasiłku) – dla osób, które w okresie posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, podjęły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową - 652,10 zł

Przyznanie osobie bezrobotnej lub poszukującej pracy jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej

Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej to forma wsparcia udzielana bezrobotnym, absolwentom CIS, absolwentom KIS lub niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, mogą być przyznane w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Przyznanie osobie bezrobotnej stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki

Osoba bez kwalifikacji zawodowych, która w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania się w Urzędzie podjęła dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej lub w szkole wyższej, może ubiegać się o przyznanie stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki.

Wysokość stypendium stanowi 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych i jest wypłacane przez okres 12 miesięcy  od dnia rozpoczęcia nauki.

Przyznawanie zasiłku dla bezrobotnych

Prawo do zasiłku dla osoby bezrobotnej, która spełnia wymagania niezbędne do jego otrzymania. Przyznanie prawa do zasiłku odbywa się na podstawie dokumentów przedstawionych przy rejestracji w Urzędzie Pracy. Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy osoby bezrobotnej:

  • do 5 lat, przysługuje jej zasiłek w wysokości 80 % zasiłku podstawowego,
  • pomiędzy 5 a 20 lat, przysługuje jej 100 % zasiłku podstawowego,
  • co najmniej 20 lat, przysługuje jej zasiłek w wysokości 120 % zasiłku podstawowego.

Zasiłek podstawowy wynosi 1304,10

Refundacja osobie bezrobotnej kosztów opieki nad dzieckiem

O refundację kosztów opieki może ubiegać się osoba bezrobotna, wychowująca  dziecko do 6 roku życia lub dziecko niepełnosprawne do 7 roku życia, która podjęła zatrudnienie lub inna pracę zarobkową lub została skierowana na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych, szkolenie i osiąga z tego tytułu miesięcznie przychody brutto nieprzekraczające minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość refundacji przysługuje zgodnie z przedstawionymi dokumentami, w wysokości nie wyższej jednak niż połowa zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Rejestracja osób bezrobotnych

Osoby, które nie są zatrudnione i nie wykonują innej pracy zarobkowej, ale są zdolne i gotowe do podjęcia zatrudnienia oraz spełniają pozostałe warunki, mogą nabyć status osoby bezrobotnej.

Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie mają dostęp do ofert pracy, a także mogą otrzymać wsparcie w formie zasiłków, staży, bonów na zasiedlenie i środków na uruchomienie działalności gospodarczej. Osoby bezrobotne mogą także liczyć na indywidualne formy wsparcia w postaci sfinansowania kosztów szkoleń oraz egzaminów pozwalających na zdobycie dodatkowych kwalifikacji oraz studiów podyplomowych.

Rejestracja osób poszukujących pracy

Osoba, która nie spełnia warunków niezbędnych do nabycia statusu bezrobotnego, może zarejestrować się jako poszukująca pracy.

Nie można uzyskać statusu poszukującego pracy w urzędzie pracy, w którym jest się zarejestrowanym jako osoba bezrobotna.

Rejestracji dokonać można w więcej niż jednym powiatowym urzędzie pracy.

Osoba transferująca zasiłek dla bezrobotnych z innego państwa może być zarejestrowana jako poszukująca pracy tylko w jednym powiatowym urzędzie pracy, właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego, a jeżeli nie jest zameldowana - na którego obszarze działania przebywa.

Skierowanie osoby bezrobotnej do udziału w Programie Aktywizacja i Integracja

Program Aktywizacja i Integracja realizowany jest w Łodzi przez Powiatowy Urząd Pracy oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Program przewiduje szereg działań w obszarze aktywizacji oraz integracji społecznej osób bezrobotnych. Program skierowany jest do osób bezrobotnych korzystających jednocześnie ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Udzielanie poradnictwa zawodowego dla osób bezrobotnych lub poszukujących pracy

Poradnictwo zawodowe jest usługą rynku pracy, realizowaną przez Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi. Polega ono na udzielaniu pomocy przez pracownika Urzędu Pracy w rozwiązywaniu problemów zawodowych osób zgłaszających się po taką pomoc.
Pomoc świadczona jest w formie indywidualnego kontaktu pracownika Urzędu z osobą potrzebującą pomocy.

Usługa pośrednictwa pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy – oferty pracy

W ramach usług pośrednictwa pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi można uzyskać informacje o ofertach pracy, organizowanych giełdach i targach pracy, a także możliwościach skorzystania z innych form pomocy oferowanych przez Urząd.

Wsparcie dla przedsiębiorcy na zatrudnienie bezrobotnego powyżej 50 roku życia

Przyznanie dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy Urzędem a pracodawcą lub przedsiębiorcą.

O dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia może ubiegać się pracodawca lub przedsiębiorca.

Do pracodawcy lub przedsiębiorcy mogą być skierowane osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi jako osoby bezrobotne.

Wydawanie informacji starosty nt. możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi

Pracodawca, chcący zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę powinien uzyskać informację starosty. W tym celu należy złożyć ofertę pracy w Urzędzie Pracy. W przypadku posiadania przez Urząd kandydatów spełniających wymagania pracodawcy, zostanie przeprowadzona rekrutacja. Na podstawie wyniku rekrutacji Urząd przygotuje informacje starosty. W przypadku braku kandydatów Urząd wyda informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych.

Wyrejestrowanie osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy

Wyrejestrowania może dokonać bezrobotny i poszukujący pracy w przypadkach (wskazanych w szczegółowym opisie procedury), powodujących utratę statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy.

Zwrot pracodawcy kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy

Pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną może ubiegać się o zwrot kosztów wyposażenia stworzonego dla niej stanowiska pracy.

Dofinansowanie wynosi do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia każdego wyposażonego stanowiska pracy, a tworzone stanowiska należy utrzymać przez okres co najmniej 36 miesięcy.