Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 12
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa umożliwia powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na podstawie powiadomienia, złożonego przez pracodawcę bądź jego pełnomocnika do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania w terminie 14 dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca, poprzez portal praca.gov.pl.

Powiadomienie uprawnia cudzoziemca do wykonywania pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, czy oświadczenia.

Rejestracja powiadomienia jest bezpłatna.

Powierzenie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową

Zezwolenie na pracę sezonową może być wydane dla obywateli wszystkich państw spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym w zakresie działalności bezpośrednio związanych z rolnictwem, łowiectwem i rybactwem lub gastronomią i zakwaterowaniem (rozporządzenie ws. podklasy działalności i według klasyfikacji PKD, w którym wydaje się zezwolenie na pracę sezonową).

Przyjmowanie wniosków o wpis, zmianę, zawieszenie, wznowienie oraz wykreślenie działalności gospodarczej w CEIDG – cudzoziemcy

W ramach procedury możliwe jest składanie wniosków przez cudzoziemców zamierzających otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą lub chcących dokonać: zmiany, zawieszenia, wznowienia lub wykreślenia działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Przyznawanie świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach

Cudzoziemiec, który uzyskał na terenie RP status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą może być objęty świadczeniami pieniężnymi z tego tytułu. Wniosek o objęcie pomocą cudzoziemiec składa w terminie do 60 dni od dnia otrzymania decyzji Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców o przyznaniu statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej.

Skreślenie z rejestru wyborców obywatela UE i obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Wniosek o skreślenie z Centralnego Rejestru Wyborców mogą złożyć jedynie obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy wcześniej złożyli wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania obywatela UE

Obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim oraz obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, stale zamieszkujący na obszarze gminy może złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim uprawniony do korzystania z praw wyborczych w Rzeczypospolitej Polskiej może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w wyborach do rady miasta oraz w wyborach Prezydenta miasta Łodzi. Natomiast obywatel Zjednoczonego Królestwa Wlk. Brytanii i Irlandii Płn. może głosować wyłącznie w wyborach do rady miasta oraz w wyborach Prezydenta miasta Łodzi.

Wpis do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Powierzenie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy jest procedurą uproszczoną. Pozwala ona obywatelowi jednego z 5 państw: Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii i Ukrainy wykonywać pracę w Polsce nie dłużej niż 24 miesiące. Dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu musi nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia. Wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie może być niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Wydawanie informacji starosty nt. możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi

Pracodawca, chcący zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę powinien uzyskać informację starosty. W tym celu należy złożyć ofertę pracy w Urzędzie Pracy. W przypadku posiadania przez Urząd kandydatów spełniających wymagania pracodawcy, zostanie przeprowadzona rekrutacja. Na podstawie wyniku rekrutacji Urząd przygotuje informacje starosty. W przypadku braku kandydatów Urząd wyda informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych.

Wymeldowanie cudzoziemca z pobytu czasowego

Każdy kto opuszcza swoje miejsce pobytu czasowego musi wymeldować się z miejsca dotychczasowego zameldowania na pobyt stały. Wymeldowania z pobytu stałego musisz dokonać najpóźniej w dniu, w którym wyprowadzasz się z miejsca dotychczasowego zameldowania na pobyt stały.

Wymeldowanie cudzoziemca z pobytu stałego

Każdy kto opuszcza swoje miejsce pobytu stałego musi wymeldować się z miejsca dotychczasowego zameldowania na pobyt stały. Wymeldowania z pobytu stałego musisz dokonać najpóźniej w dniu, w którym wyprowadzasz się z miejsca dotychczasowego zameldowania na pobyt stały.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt czasowy

Jeśli jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa EFTA- strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarii albo członkiem rodziny takiego cudzoziemca –  a Twój pobyt w Polsce trwa dłużej niż 3 miesiące, masz obowiązek zameldować się najpóźniej w 30 dniu Twojego pobytu w Polsce.

Jeśli jesteś obywatelem innego państwa np. spoza Unii Europejskiej - na zgłoszenie pobytu czasowego masz 4 dni. Dodatkowo przy zameldowaniu musisz przedstawić w urzędzie oryginały dokumentów potwierdzające prawo pobytu w Polsce oraz paszport. Nie możesz dokonać zameldowania elektronicznie.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały

Jeśli jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa EFTA - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarii albo członkiem rodziny takiego cudzoziemca – a Twój pobyt w Polsce trwa dłużej niż 3 miesiące, masz obowiązek zameldować się najpóźniej w 30 dniu Twojego pobytu w Polsce.

Jeśli jesteś obywatelem innego państwa np. spoza Unii Europejskiej - na zgłoszenie pobytu masz 4 dni. Dodatkowo przy zameldowaniu musisz przedstawić w urzędzie oryginały dokumentów potwierdzające prawo pobytu w Polsce oraz paszport. Nie możesz dokonać zameldowania elektronicznie.