Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 10
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Adopcja zwierzęcia bezdomnego ze Schroniska dla Zwierząt w Łodzi - psa lub kota

Procedura adopcji zwierzęcia (psa lub kota).

Do procedury mogą przystąpić osoby pełnoletnie.

Ochrona zwierząt niehumanitarnie traktowanych

Po otrzymaniu zawiadomienia od policji, straży miejskiej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, Prezydent Miasta Łodzi wydaje decyzję o czasowym odebraniu bądź o odmowie odebrania zwierząt.

Opieka nad zwierzętami wolno żyjącymi (dzikimi)

W Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt udzielana jest pomoc zwierzętom dzikim wymagających okresowej pomocy człowieka. Do Ośrodka dostarczane są osobniki ranne, poszkodowane w kolizjach drogowych, osobniki młodociane w okresie wiosenno-letnim. Pracownicy Ośrodka interweniują także w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia ze strony dzikich zwierząt, prowadząc przepłaszanie oraz odłów osobników z terenów publicznych (w razie kolizji drogowej lub innego losowego zdarzenia proszę poprosić osobę zgłaszającą o pozostanie w miejscu zdarzenia co ułatwi i skróci czas dotarcia do poszkodowanego osobnika).

Poszukiwanie i odbiór przez właściciela zaginionego zwierzęcia ze Schroniska dla Zwierząt w Łodzi - psa lub kota

Procedura odbioru własnego zwierzęcia (psa lub kota).

Do procedury mogą przystąpić osoby pełnoletnie.

Opłata: pies/kot 40 zł plus 10 zł za każdą dobę pobytu.

Przyjmowanie zgłoszeń i podejmowanie działań w przypadku wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt

W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt z terenu miasta Łodzi, posiadacz zwierzęcia jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia o tym powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem bądź za pośrednictwem Prezydenta Miasta Łodzi.

Realizacja „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi na rok 2022”

Mieszkańcy miasta Łodzi, w ramach miejskiego programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt, mogą skorzystać z:

  1. Bezpłatnych usług weterynaryjnych, w tym:
    • sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących
    • znakowania psów i kotów posiadających właściciela
    • eutanazji ślepych miotów kotów i psów
    • sterylizacji i kastracji psów i kotów posiadających właścicieli
    • leczenia kotów wolno żyjących (leczenie kociego kataru, leczenie uszkodzeń mechanicznych)
  2. Karmy dla kotów wolno żyjących
  3. Opieki całodobowej dla zwierząt bezdomnych rannych w wypadkach drogowych na terenie miasta Łodzi
Rejestr posiadanych/hodowanych zwierząt zaliczanych do płazów, gadów lub ssaków należących do gatunków podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa U.E.

Posiadacz zwierzęcia/rząt zaliczanego/ych do płazów, gadów lub ssaków należących do gatunków podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa U.E. zobowiązany jest do zgłoszenia faktu nabycia/zbycia/zmiany danych do rejestru prowadzonego przez prezydenta/starostę właściwego według miejsca ich przetrzymywania lub prowadzenia hodowli.

Udzielanie zezwolenia/odmowa wydania zezwolenia/cofnięcie zezwolenia na hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców

Osoba zamierzająca prowadzić hodowlę lub utrzymywać charty rasowe lub ich mieszańce, jest zobowiązana złożyć wniosek i otrzymać stosowne zezwolenie. Po dokonaniu oględzin w miejscu zamierzonej hodowli/utrzymywania chartów lub ich mieszańców, starosta weryfikuje warunki bytowe zwierząt i na tej podstawie wydaje zezwolenie bądź odmawia wydania zezwolenia. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do cofnięcia ww. zezwolenia.

Udzielanie zezwolenia/odmowy wydania zezwolenia bądź cofanie zezwolenia na utrzymywanie lub hodowanie psów rasy uznanej za agresywną

Osoba zamierzająca prowadzić hodowlę lub utrzymywać psa rasy uznawanej za agresywną, jest zobowiązana złożyć wniosek i otrzymać stosowne zezwolenie. Po dokonaniu oględzin w miejscu zamierzonej hodowli/utrzymywania zwierząt, wójt (burmistrz, prezydent miasta) weryfikuje warunki bytowe zwierząt i na tej podstawie wydaje zezwolenie bądź odmawia wydania zezwolenia.

Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do cofnięcia ww. zezwolenia. W przypadku niespełnienia wymagań, szczególnie w zakresie zapewnienia warunków niestwarzających zagrożenia dla ludzi lub zwierząt, wójt (burmistrz, prezydent miasta) może wydać decyzję o cofnięciu zezwolenia.

Zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, schronisk dla zwierząt, grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych

Wydawanie zezwoleń lub odmowy wydania zezwolenia na prowadzenie, na terenie gminy Łódź, działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.