Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 38
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Informacje o wyrobach zawierających azbest

Po otrzymaniu zawiadomienia od osoby fizycznej o wyrobach zawierających azbest Prezydent Miasta Łodzi przyjmie informację.

Interwencje z zakresu ustawy o odpadach

Po otrzymaniu zawiadomienia Prezydent Miasta Łodzi po rozpatrzeniu sprawy wydaje decyzję w sprawie usunięcia odpadów deponowanych w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym.

Interwencje z zakresu ustawy Prawo wodne

Sprawa dotyczy zmiany stanu wody na gruncie ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Po otrzymaniu zawiadomienia Prezydent Miasta Łodzi po rozpatrzeniu sprawy wydaje decyzję o obowiązku przywróceniu gruntu do stanu pierwotnego lub wykonaniu urządzeń zapobiegających szkodom.

Kontrola obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenia budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego

Rolnicy z terenu miasta Łodzi okazują dowód zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenia budynku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego

Ochrona zwierząt niehumanitarnie traktowanych

Po otrzymaniu zawiadomienia od policji, straży miejskiej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, Prezydent Miasta Łodzi wydaje decyzję o czasowym odebraniu bądź o odmowie odebrania zwierząt.

Określanie w pozwoleniach na emisję dopuszczalnych do wprowadzania do powietrza ilości substancji zanieczyszczających

Osoba fizyczna bądź podmiot gospodarczy prowadzący działalność związaną z wprowadzaniem gazów i pyłów do powietrza z instalacji wymagających pozwolenia, występuje do Prezydenta Miasta Łodzi o jego wydanie.

Określenie standardów akustycznych dla planowanego przedsięwzięcia

Osoba fizyczna bądź podmiot gospodarczy prowadzący działalność związaną z realizacją przedsięwzięcia na terenie miasta Łodzi, występuje do Prezydenta Miasta Łodzi o określenie jego standardów akustycznych.

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów, wydaje się, jeżeli wytwórca odpadów wytwarza, w związku z eksploatacją instalacji, powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tysięcy ton odpadów innych niż niebezpieczne rocznie.

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wydawane jest po przeprowadzeniu przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części, w tym miejsc magazynowania odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej.

Przegradzanie sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi wód śródlądowych żeglownych oraz wód płynących niezaliczonych do wód śródlądowych żeglownych

Aby otrzymać decyzję na przegrodzanie sieciowymi rybackimi narzędziami połowowymi więcej niż połowy szerokości łożyska wody płynącej, należy złożyć wniosek do starosty – Prezydenta Miasta Łodzi. Jest to możliwe wyłącznie na wodach niezaliczonych do wód śródlądowych żeglownych.

Przyjmowanie innej dokumentacji geologicznej

Przekazanie dokumentacji geologicznej następuje na wniosek.

Przyjmowanie zgłoszenia do eksploatacji oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/d, wykorzystywanych na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego

Rozpoczęcie eksploatacji oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/d, wykorzystywanych na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego wymaga wcześniejszego zgłoszenia instalacji do eksploatacji.

Do zgłoszenia należy załączyć dokumenty umożliwiające weryfikację zgodności planowanej eksploatacji instalacji z przepisami prawa lub zawrzeć w nim informacje wynikające z art. 152 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Przyjmowanie zgłoszenia projektu robót geologicznych, wykonywanych w celu wykorzystania ciepła Ziemi

Przyjęcie zgłoszenia projektu robót geologicznych na wykonanie otworów wiertniczych w celu wykorzystania ciepła Ziemi

Przyjmowanie zgłoszeń i podejmowanie działań w przypadku wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt

W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt z terenu miasta Łodzi, posiadacz zwierzęcia jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia o tym powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem bądź za pośrednictwem Prezydenta Miasta Łodzi.

Przyjmowanie zgłoszeń instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne

Osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy prowadzący instalację związaną z wytwarzaniem pola elektromagnetycznego, zgłasza do Prezydenta Miasta Łodzi informację o instalacji

Przyjmowanie zgłoszeń instalacji, z których emisja nie wymaga pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza, a których eksploatacja wymaga zgłoszenia

Osoba fizyczna bądź podmiot gospodarczy prowadzący działalność związaną z wprowadzaniem gazów i pyłów do powietrza, zgłasza do Prezydenta Miasta Łodzi informacje o instalacji.

Realizacja „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi na rok 2022”

Mieszkańcy miasta Łodzi, w ramach miejskiego programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt, mogą skorzystać z:

  1. Bezpłatnych usług weterynaryjnych, w tym:
    • sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących
    • znakowania psów i kotów posiadających właściciela
    • eutanazji ślepych miotów kotów i psów
    • sterylizacji i kastracji psów i kotów posiadających właścicieli
    • leczenia kotów wolno żyjących (leczenie kociego kataru, leczenie uszkodzeń mechanicznych)
  2. Karmy dla kotów wolno żyjących
  3. Opieki całodobowej dla zwierząt bezdomnych rannych w wypadkach drogowych na terenie miasta Łodzi
Rejestr posiadanych/hodowanych zwierząt zaliczanych do płazów, gadów lub ssaków należących do gatunków podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa U.E.

Posiadacz zwierzęcia/rząt zaliczanego/ych do płazów, gadów lub ssaków należących do gatunków podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa U.E. zobowiązany jest do zgłoszenia faktu nabycia/zbycia/zmiany danych do rejestru prowadzonego przez prezydenta/starostę właściwego według miejsca ich przetrzymywania lub prowadzenia hodowli.

Rejestracja jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m

Obowiązkowi rejestracji podlegają jednostki pływające o długości do 24 m, przeznaczone lub używane do uprawiania sportu lub rekreacji oraz połowu ryb, tj.:

  • jachty oraz jednostki pływające używane do amatorskiego połowu ryb, o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15kW,
  • jachty oraz inne jednostki pływające uprawiające żeglugę międzynarodową niezależnie od wielkości i mocy napędu,
  • jednostki pływające używane do połowów rybackich.

W przypadku, gdy jednostka nie podlega obowiązkowi rejestracji wynikającemu z przepisów, może zostać zarejestrowana w systemie REJA24 na wniosek właściciela.

Roszczenia odszkodowań/wykupu nieruchomości, z uwagi na ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, w związku z ochroną przyrodniczą obszarów/obiektów

Rozpatrywanie wniosków dot. roszczeń właścicieli nieruchomości dotyczących wypłaty odszkodowania lub wykupu nieruchomości z tytułu ograniczenia korzystania z nieruchomości, z powodu poddania jej ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody, ustanowionych przez Radę Miejską w Łodzi.

Szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych położonych na terenie gminy Łódź

Producent rolny, u którego wystąpiły szkody w wyniku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, może ubiegać się o odszkodowanie, składając wniosek do Urzędu Miasta Łodzi.

Udostępnianie informacji o środowisku

Władze publiczne są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie, które są informacjami znajdującymi się w posiadaniu władz publicznych lub które są dla nich przeznaczone. Prawo do informacji o środowisku i jego ochronie przysługuje każdemu, osobie fizycznej lub prawnej, a także jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. Dostęp do informacji przysługuje niezależnie od obywatelstwa, miejsca zamieszkania, wieku i zdolności do czynności prawnych, a także niezależnie od tego, czy żądający informacji ma jakikolwiek interes prawny lub faktyczny związany z informacją lub sprawą, której ona dotyczy.

Udzielanie zezwolenia/odmowa wydania zezwolenia/cofnięcie zezwolenia na hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców

Osoba zamierzająca prowadzić hodowlę lub utrzymywać charty rasowe lub ich mieszańce, jest zobowiązana złożyć wniosek i otrzymać stosowne zezwolenie. Po dokonaniu oględzin w miejscu zamierzonej hodowli/utrzymywania chartów lub ich mieszańców, starosta weryfikuje warunki bytowe zwierząt i na tej podstawie wydaje zezwolenie bądź odmawia wydania zezwolenia. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do cofnięcia ww. zezwolenia.

Udzielanie zezwolenia/odmowy wydania zezwolenia bądź cofanie zezwolenia na utrzymywanie lub hodowanie psów rasy uznanej za agresywną

Osoba zamierzająca prowadzić hodowlę lub utrzymywać psa rasy uznawanej za agresywną, jest zobowiązana złożyć wniosek i otrzymać stosowne zezwolenie. Po dokonaniu oględzin w miejscu zamierzonej hodowli/utrzymywania zwierząt, wójt (burmistrz, prezydent miasta) weryfikuje warunki bytowe zwierząt i na tej podstawie wydaje zezwolenie bądź odmawia wydania zezwolenia.

Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do cofnięcia ww. zezwolenia. W przypadku niespełnienia wymagań, szczególnie w zakresie zapewnienia warunków niestwarzających zagrożenia dla ludzi lub zwierząt, wójt (burmistrz, prezydent miasta) może wydać decyzję o cofnięciu zezwolenia.

Udzielanie zezwoleń na usuwanie lub przesadzenie drzew i krzewów

Procedura dotyczy udzielania zezwoleń na usunięcie lub przesadzenie drzew i krzewów oraz dokonania zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa przez osoby fizyczne na własnych nieruchomościach na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustalenie wysokości odszkodowania za usunięcie drzew i krzewów na których zezwolenie uzyskał właściciel urządzenia, o którym mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego

Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości, na wniosek właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, następuje za odszkodowaniem na rzecz właściciela nieruchomości, a w przypadku gdy na nieruchomości jest ustanowione prawo użytkowania wieczystego – na rzecz użytkownika wieczystego nieruchomości. Odszkodowanie przysługuje od właściciela urządzeń.

Wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia.

Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych:

  • przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
  • przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Wydawanie decyzji zatwierdzających dokumentacje złóż kopalin, hydrogeologiczne, geologiczno-inżynierskie

Wyniki prac geologicznych, wraz z ich interpretacją, określeniem stopnia osiągnięcia zamierzonego celu wraz z uzasadnieniem, przedstawia się w dokumentacji geologicznej, którą należy przekazać do Prezydenta Miasta Łodzi celem zatwierdzenia decyzją.

Wydawanie decyzji zatwierdzających projekty robót geologicznych, których wykonywanie nie wymaga uzyskania koncesji, z wyjątkiem projektów robót geologicznych wykonywanych w celu wykorzystania ciepła Ziemi

Projekt robót geologicznych, których wykonywanie nie wymaga uzyskania koncesji, zatwierdza organ administracji geologicznej, w drodze decyzji. Projekt zatwierdza się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 5 lat, w zależności od zakresu i harmonogramu zamierzonych robót geologicznych.

Wydawanie karty wędkarskiej/karty łowiectwa podwodnego (w tym wtórników)

Osoby chcące uzyskać kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego składają wnioski wraz z wymaganymi załącznikami, a następnie otrzymują kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego uprawniające do amatorskiego połowu ryb.

Wydawanie koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin objętych prawem własności nieruchomości gruntowej

Osoba fizyczna bądź podmiot gospodarczy prowadzący działalność związaną z poszukiwaniem lub rozpoznawaniem złóż kopalin wymagających koncesji, występuje do Prezydenta Miasta Łodzi o wydanie na prowadzenie takiej działalności.

Prezydent Miasta Łodzi udziel koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin pospolitych, przy jednoczesnym spełnieniu następujących wymagań:

  • obszar zamierzonej działalności nie przekroczy powierzchni 2 ha,
  • wydobycie kopaliny w roku kalendarzowym nie przekroczy 20 000 m3,
  • działalność będzie prowadzona bez użycia materiałów wybuchowych