Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 18
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Dokonywanie wpisu oraz zmian wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Dokonywanie wpisu oraz zmian wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości dokonuje się na wniosek przedsiębiorcy.

Interwencje z zakresu ustawy o odpadach

Po otrzymaniu zawiadomienia Prezydent Miasta Łodzi po rozpatrzeniu sprawy wydaje decyzję w sprawie usunięcia odpadów deponowanych w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym.

Kontrola firm wywozowych i właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz usuwanie odpadów z miejsc nieprzeznaczonych do ich gromadzenia – likwidacja tzw. dzikich wysypisk.

Przyjmowanie i rozpatrywanie reklamacji w związku z brakiem realizacji usługi odbioru odpadów komunalnych, udzielanie informacji na temat funkcjonowania gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, przyjmowanie zgłoszeń dotyczących występowania tzw. dzikich wysypisk odpadów oraz udzielanie informacji o statusie realizacji zleceń dotyczących ich usunięcia

Nadzór nad eksploatacją miejskich instalacji związanych z gospodarką odpadami komunalnymi (kompostownią odpadów roślinnych, sortownią i stacją przeładunkową)

Każdy mieszkaniec Łodzi może zgłosić uwagi i opinie (telefonicznie, pisemnie, za pomocą poczty elektronicznej) z zakresu funkcjonowania miejskich instalacji związanych z gospodarką odpadami komunalnymi (kompostownią odpadów roślinnych, sortownią i stacją przeładunkową)

Nieodpłatne przyjmowanie odpadów od mieszkańców Miasta Łodzi w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - ul. Kasprowicza 10

Punkt przyjmuje odpady bezpłatnie, przywiezione transportem własnym przekazującego odpady.

Nieodpłatne przyjmowanie odpadów od mieszkańców Miasta Łodzi w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) - ul. Graniczna 2

Punkt przyjmuje odpady bezpłatnie, przywiezione transportem własnym przekazującego odpady.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Do składania deklaracji i ponoszenia opłaty obowiązani są właściciele nieruchomości:

  • zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, na których zamieszkują mieszkańcy (deklaracja DO-J),
  • zabudowanych budynkami wielolokalowymi, na których zamieszkują mieszkańcy (deklaracja DO-W),
  • zabudowanych budynkami wielolokalowymi, które w części stanowią nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (deklaracja DO-W),
  • na których znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe (deklaracja DO-L).
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów, wydaje się, jeżeli wytwórca odpadów wytwarza, w związku z eksploatacją instalacji, powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tysięcy ton odpadów innych niż niebezpieczne rocznie.

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wydawane jest po przeprowadzeniu przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części, w tym miejsc magazynowania odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej.

Przyjmowanie odpadów na składowisko odpadów przy ul. Kasprowicza w Łodzi

Składowisko przyjmuje odpady przywiezione transportem własnym przekazującego odpady.

Przyjmowanie odpadów zielonych (roślinnych) do Kompostowni
  1. Kompostownia przyjmuje wszelkie odpady zielone (roślinne) pozbawione zanieczyszczeń w postaci odpadów toksycznych, metalowych, kamieni, folii, szkła, papieru oraz ziemi. Darń nie będzie mogła być przyjęta na Kompostownie.
  2. Kompostownia przyjmuje odpady zielone bez zanieczyszczeń i ziemi, w tym gałęzie z wycinki drzew i krzewów od wszelkich podmiotów gospodarczych oraz osób prywatnych – mieszkańców miasta.
  3. Odpady są przywożone transportem własnym osoby przekazującej odpady.
Przyjmowanie zgłoszeń o nieprawidłowościach w odbieraniu odpadów komunalnych przez firmy wywozowe

Administratorzy lub właściciele nieruchomości mogą zgłaszać zastrzeżenia, co do odbioru odpadów komunalnych np.: firma odbiera odpady niezgodnie z harmonogramem, nie odbiera każdej frakcji osobno czy też inne nieprawidłowości. W Wydziale Gospodarki Komunalnej można uzyskać również porady w pozostałych kwestiach dotyczących odpadów komunalnych.

Sprzedaż kompostu

Kompostownia prowadzi sprzedaż kompostu (przez 12 miesięcy w roku) oraz drewna odpadowego – okazyjnie.

Ulgi w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym, od środków transportowych, opłacie skarbowej oraz opłacie za gospodarowanie odpadami (osoby prawne i fizyczne)

Podatnik może złożyć pisemny wniosek w sprawie udzielenia ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego w formie:

  • rozłożenia na raty płatności podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek,
  • odroczenia terminu płatności podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek,
  • umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.
Wydawanie zaświadczeń z zakresu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wydawanie zaświadczeń:

  • o niezaleganiu w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi/stwierdzających stan zaległości
  • o figurowaniu/niefigurowaniu w ewidencji zobowiązanych do uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Wydawanie zezwoleń na prowadzenie na terenie Miasta Łodzi działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych

W celu wydania zezwolenia lub uchylenia zezwolenia na prowadzenie na terenie Miasta Łodzi działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, należy złożyć wniosek i niezbędne załączniki.

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydawane jest po przeprowadzeniu kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub miejsc magazynowania odpadów, w których ma być prowadzone przetwarzanie odpadów.

Zezwolenie na zbieranie odpadów

Zbieranie odpadów jest działalnością, która wymaga zezwolenia.

Zezwolenie na zbieranie wydawane jest po przeprowadzeniu kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub miejsc magazynowania odpadów, w których ma być prowadzone zbieranie odpadów:

  • w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska przez Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, z udziałem przedstawiciela Prezydenta Miasta Łodzi
  • w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej przez komendanta powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej (z wyłączeniem postępowań dotyczących wyłącznie odpadów niepalnych)
Złożenie sprawozdania o ilości nieczystości ciekłych odebranych od mieszkańców

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych obowiązani są do sporządzania kwartalnych sprawozdań.