Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 28
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Kontrola przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy

Kontrolę przedsiębiorcy w zakresie spełniania wymogów będących podstawą do wydania uprawnień, przeprowadza się raz na 5 lat.

Podatek od środków transportowych – naliczenie (osoby prawne, osoby fizyczne)

Osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne i spółki niemające osobowości prawnej, które posiadają pojazdy (samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy, naczepy, autobusy), mające miejsce zamieszkania lub siedziby na terenie Łodzi, zobowiązane są do składania do 15 lutego każdego roku deklaracji na podatek od środków transportowych, w której samodzielnie obliczają wysokość podatku, oraz do wpłacania podatku obliczonego w deklaracji w 2 ratach w terminie do 15 lutego i 15 września.

Udzielanie licencji - pośrednictwo przy przewozie rzeczy

Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy wymaga uzyskania licencji udzielanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Udzielanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego, z zastrzeżeniem art. 5b ust. 1 i 2, wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, na zasadach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającym dyrektywę Rady 96/26/WE, zwanym dalej "rozporządzeniem (WE) nr 1071/2009", udzielanego przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą

Podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób:

  • samochodem osobowym,
  • pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,

wymaga uzyskania odpowiedniej licencji, udzielanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Udzielenie zezwolenia na regularny / regularny specjalny przewóz drogowy

Prowadzenie przewozów regularnych/regularnych specjalnych osób w krajowym transporcie drogowym czyli przewozów prowadzonych w określonych odstępach czasu i określonymi trasami wymaga uzyskania zezwolenia. Zarząd Dróg i Transportu wydaje w imieniu Prezydenta Miasta Łodzi zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych / regularnych specjalnych dla przewoźników świadczących usługi przewozowe na liniach komunikacyjnych w Łodzi i na liniach komunikacyjnych z Łodzi do jednego z sąsiednich powiatów.

Ulgi w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym, od środków transportowych, opłacie skarbowej oraz opłacie za gospodarowanie odpadami (osoby prawne i fizyczne)

Podatnik może złożyć pisemny wniosek w sprawie udzielenia ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego w formie:

  • rozłożenia na raty płatności podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek,
  • odroczenia terminu płatności podatku, zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek,
  • umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.
Wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym

Zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, za opłatą przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy. Wydawane jest na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z terminu ważności orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.

Wydanie zgody na korzystanie z przystanków

Zgodę na korzystanie z przystanków wydaje się dla podmiotów realizujących przewozy w ramach linii regularnych czyli przewozów prowadzonych w określonych odstępach czasu i określonymi trasami. Udzielona zgoda na korzystanie z przystanków jest czynnością poprzedzającą wydanie zezwolenia na wykonywanie regularnych/regularnych specjalnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym.

Wydawanie wtórnika licencji – transport drogowy osób/rzeczy

W przypadku zniszczenia, zagubienia itp. licencji na wykonywanie transportu drogowego osób/rzeczy należy wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika licencji.

Wydawanie wtórnika licencji na wykonywanie transportu w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy

W przypadku zniszczenia, zagubienia itp. licencji na wykonywanie na wykonywanie transportu w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy  należy wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika licencji.

Wydawanie wtórnika zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

W przypadku zniszczenia, zagubienia itp. zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego należy wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika zezwolenia.

Wydawanie wypisu z licencji – krajowy transport drogowy samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą i taksówką

Dopisanie pojazdu niezgłoszonego we wniosku o udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą i taksówką wymaga uzyskania wypisu z tej licencji.

Wydawanie wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Dopisanie pojazdu niezgłoszonego we wniosku o udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wymaga uzyskania wypisu z tego zezwolenia.

Wydawanie zaświadczeń – przewóz drogowy na potrzeby własne

Przewozy drogowe na potrzeby własne mogą być wykonywane po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, wydawanego przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Wydawanie zaświadczeń o figurowaniu/niefigurowaniu w ewidencji podatku od nieruchomości (osoby prawne) i podatku od środków transportowych (osoby fizyczne i prawne)

Wydawanie zaświadczeń o:

  • figurowaniu/niefigurowaniu w ewidencji podatników podatku od nieruchomości (osoby prawne),
  • figurowaniu/niefigurowaniu w ewidencji podatników podatku od środków transportowych (osoby fizyczne i prawne).
Wygaszenie zezwolenia na regularny / regularny specjalny przewóz drogowy

Zezwolenie wygasza się w przypadku zrzeczenia się zezwolenia przez wnioskodawcę.

Zawieszenie wykonywania krajowego transportu drogowego

Przewoźnik drogowy posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję na wykonywanie krajowego transportu obowiązany jest zawiadomić organ, który udzielił uprawnienia, o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego w terminie 14 dni od dnia, w którym rozpoczęty został okres zawieszenia, na okres nie dłuższy niż 12 36 miesięcy. W okresie każdych następujących po sobie 10 lat, licząc od dnia uzyskania licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, jednak nie dłużej niż na okres, na jaki zostało wydane to uprawnienie.

Zgłoszenie usunięcia pojazdu/ów z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił licencji, wszelkie zmiany danych określonych w art. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.

Zgłoszenie zmian niepowodujących zmian treści licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób/rzeczy

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił licencji, wszelkie zmiany danych określonych w art. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.

Zgłoszenie zmian niepowodujących zmian treści zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił zezwolenia, wszelkie zmiany danych zawartych w art. 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.

Zgłoszenie zmian niepowodujących zmiany treści licencji na wykonywanie transportu w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił licencji, wszelkie zmiany danych określonych w art. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.

Zmiana treści licencji – transport drogowy osób/rzeczy

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać w formie pisemnej, w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej, organowi, który udzielił:

  1. zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, zmiany danych, o których mowa w art. 7a,
  2. licencji, o której mowa w art. 5b ust. 1 i 2, zmiany danych, o których mowa w art. 8
    - nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.
Zmiana treści licencji w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy (spedycja)

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać w formie pisemnej, w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej, organowi, który udzielił licencji na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy wszelkich zmiany danych zawartych w art. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.

Zmiana treści zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać w formie pisemnej, w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej, organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, zmiany danych, o których mowa w art. 7- nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.

Zmiana zaświadczeń – przewóz drogowy na potrzeby własne

W przypadku zmiany danych określonych w art. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, należy wystąpić z wnioskiem o zmianę i wydanie nowego zaświadczenia.

Zmiana zezwolenia na regularny / regularny specjalny przewóz drogowy

Zezwolenie na wykonywanie regularnych/regularnych specjalnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym zmienia się w przypadku:

  1. zmiany nazwy, siedziby i adresu przedsiębiorcy
  2. zmiany rozkładu jazdy  (przebiegu trasy, zwiększenia pojemności pojazdów, częstotliwości ich kursowania lub zmian godzin odjazdów z poszczególnych przystanków)
Zrzeczenie się licencji/zezwolenia na wykonywanie transportu drogowego

W przypadku zaprzestania wykonywania transportu drogowego należy złożyć wniosek o zrzeczenie się licencji/zezwolenia na wykonywanie krajowego transportu drogowego.