Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 7
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Reklamacja na nieprawidłowości w Centralnym Rejestrze Wyborców

Wyborca może wnieść do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały lub zamieszkania, reklamację na nieprawidłowości w Centralnym Rejestrze Wyborców, jeżeli nie został on ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców lub nie ujęto go w żadnym obwodzie głosowania albo został nieprawidłowo ujęty w obwodzie głosowania.

Skreślenie z rejestru wyborców obywatela UE i obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Wniosek o skreślenie z Centralnego Rejestru Wyborców mogą złożyć jedynie obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy wcześniej złożyli wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Udzielanie informacji dotyczących bezpłatnych miejsc na terenie miasta przeznaczonych na plakatowanie

Udzielanie informacji i przyjmowanie zgłoszeń dotyczących miejsc wykorzystywanych do umieszczania tablic przeznaczonych do bezpłatnego plakatowania, słupów ogłoszeniowych przeznaczonych do bezpłatnego plakatowania oraz miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych na terenie miasta Łodzi.

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania obywatela RP

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania mogą złożyć wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały, wyborcy nigdzie nie zamieszkali, przebywający na stałe na obszarze gminy lub wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy pod innym adresem aniżeli adres ich zameldowania na pobyt stały.

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania obywatela UE

Obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim oraz obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, stale zamieszkujący na obszarze gminy może złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim uprawniony do korzystania z praw wyborczych w Rzeczypospolitej Polskiej może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w wyborach do rady miasta oraz w wyborach Prezydenta miasta Łodzi. Natomiast obywatel Zjednoczonego Królestwa Wlk. Brytanii i Irlandii Płn. może głosować wyłącznie w wyborach do rady miasta oraz w wyborach Prezydenta miasta Łodzi.

Wgląd do Centralnego Rejestru Wyborców

Centralny Rejestr Wyborców obejmuje osoby, którym przysługuje prawo wybierania, osoby, które ukończyły 17 lat oraz osoby pozbawione prawa wybierania na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu lub Trybunału Stanu. W związku z tym osobie, której dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców, umożliwia się wgląd do rejestru w zakresie jej danych, przy użyciu usługi elektronicznej, po uwierzytelnieniu tej osoby podpisem osobistym lub profilem zaufanym.

Wniosek o wgląd do Centralnego Rejestru Wyborców można także złożyć w organie gminy w formie papierowej.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej, odbywają się co dwa lata, kandydują uczniowie szkół ponadpodstawowych.