Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 7
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Opłata składki na ubezpieczenie zdrowotne

Ośrodek pomocy społecznej opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o ile nie ma możliwości opłacania jej z innego źródła, w przypadku zasiłku stałego, osobom, które uzyskały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, bezdomnym realizującym indywidualne programy wychodzenia z bezdomności i uczestnikom Centrów Integracji Społecznej realizującym indywidualne programy zatrudnienia socjalnego.

Postępowanie w stosunku do osób nadużywających alkoholu

Procedura jest formą pomocy dla osób z problemem alkoholowym oraz ich rodzin. Procedura prowadzona jest w celu odpowiedniego zmotywowania do podjęcia leczenia osoby zgłoszonej. W przypadku braku chęci do podjęcia dobrowolnego leczenia (a występują przesłanki z ustawy o możliwości zobowiązania takiej osoby przez Sąd), procedura kończy się skierowaniem wniosku o leczenie do Sądu Rejonowego.

Przyznanie świadczenia „Za życiem”

„Za życiem” to jednorazowe świadczenie przyznawane z tytułu urodzenia się żywego dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Świadczenie wynosi 4 000,00 zł (kwota wolna od podatku) na jedno dziecko, bez względu na dochód rodziny.

Rozpatrywanie skarg na placówki służby zdrowia

Procedura opisuje sposób składania skarg na niewłaściwe realizowanie świadczeń zdrowotnych

Skierowania na badania lekarskie członka ochotniczej straży pożarnej

Badania przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego, z upoważnienia Prezydenta Miasta Łodzi, przez Dyrektora lub Zastępcę Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Zakres okresowych badań lekarskich członka OSP został określony w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 kwietnia 2022 r. w sprawie przeprowadzania okresowych badań lekarskich strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej oraz badań lekarskich kandydata na strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej. Skierowanie sporządza Oddział Obrony Cywilnej, Profilaktyki Zagrożeń i Systemu Bezpieczeństwa. Wydanie skierowania jest bezpłatne.

Udzielanie informacji na temat projektu „Pudełko życia”

Projekt „Pudełko Życia” skierowany do osób starszych, schorowanych oraz samotnych. Jego celem jest pomoc w sytuacji, gdy służby medyczne muszą szybko reagować, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze może dramatycznie opóźnić akcję. Dostępne są bezpłatnie dla mieszkańców Łodzi, którzy z uwagi na swój wiek lub stan zdrowia odczuwają potrzebę posiadania ww. pudełka.

Wydawanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

Decyzja potwierdzająca prawo do świadczeń opieki zdrowotnej może być wydana osobom innym niż ubezpieczone pod warunkiem:

  • posiadania obywatelstwa polskiego,
  • spełnienia kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  • niestwierdzenia rażących dysproporcji pomiędzy deklarowaną sytuacją dochodową/majątkową a stwierdzonym stanem faktycznym.

Decyzja wydawana jest na okres 90 dni, od dnia zgłoszenia.
W stanach nagłych (zagrożenia życia) wnioskodawcą może być podmiot leczniczy.