Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 6
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Przedłużenie umów użytkowania wieczystego

Przesłanki przedłużenia okresu użytkowania wieczystego nieruchomości określa art. 236 § 2 Kodeksu cywilnego. Wniosek o przedłużenie może złożyć dotychczasowy użytkownik wieczysty w ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem terminu lub wcześniej jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu.

Przenoszenie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu

Prawa i obowiązki wynikające ze zgłoszenia wobec,  którego organ nie wniósł sprzeciwu mogą być przeniesione na rzecz innej osoby w drodze decyzji o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia.

Stronami w postępowaniu o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie.

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością składa jedynie podmiot przyjmujący warunki zawarte w zgłoszeniu.

Ulgi w spłacie należności Miasta Łodzi o charakterze cywilnoprawnym stanowiącym dochód Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości

Wniosek o udzielnie ulgi (rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności czy umorzenie) jest kierowany jest do Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości wraz z uzasadnieniem oraz z niezbędnymi do jego rozpatrzenia dokumentami potwierdzającymi trudną sytuacje dłużnika. 
Udzielenie ulgi jest możliwe wyłącznie w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.
Po przeanalizowaniu sprawy oraz dokumentów załączonych do wniosku dłużnik zostaje poinformowany o możliwości lub braku możliwości zawarcia stosownej umowy w sprawie udzielenia ulgi.

Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy jest wymagane w przypadku braku obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie, na którym wnioskodawca planuje zmianę zagospodarowania polegającą na:

  • budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych,
  • zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Uzyskania decyzji o warunkach zabudowy nie wymaga tymczasowa, jednorazowa zmiana zagospodarowania terenu, trwająca do roku. Z wnioskiem o decyzję o warunkach zabudowy może wystąpić każdy (nie trzeba być właścicielem nieruchomości).

Wydawanie zaświadczeń o niezaleganiu w opłatach lub stwierdzającego stan zaległości w zakresie nieruchomości gminy lub Skarbu Państwa

Wnioski o wydanie Zaświadczenia o niezaleganiu w opłatach lub stwierdzającego stan zaległości w zakresie nieruchomości Gminy lub Skarbu Państwa mogą złożyć osoby fizyczne lub prawne.

Wniosek nie obejmuje opłat z tytułu podatków lokalnych oraz opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zaświadczenia są wydawane w celu okazania go u notariusza, w celu przedłożenia w banku, spółdzielni mieszkaniowej.

Wydane zaświadczenia nie stanowią podstawy wykreślenia przez Sąd ksiąg wieczystych ustanowionej hipoteki wpisanej w Księdze Wieczystej Nieruchomości.

Wymóg: Należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Zmiana celu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej

Użytkownik wieczysty może wystąpić o zmianę celu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w przypadku gdy nastąpiła trwała zmiana sposobu korzystania z nieruchomości.