Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 55
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Aktualizacja opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu nieruchomości gminnej

Postepowanie w sprawie aktualizacji opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu wszczynane jest z urzędu lub na wniosek jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, dla której ustanowiono trwały zarząd konkretną nieruchomością gminną.

Podstawą aktualizacji jest zmiana wartości nieruchomości od czasu ostatniej aktualizacji, ustalana na podstawie operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego na zlecenie Miasta Łodzi.

Nowa opłata roczna obowiązuje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym decyzja o aktualizacji opłaty stała się ostateczna.

Aktualizacja opłat rocznych za trwały zarząd ustanowiony na nieruchomościach Skarbu Państwa

Procedura aktualizacji opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu wszczynana jest z urzędu lub na wniosek państwowej jednostki organizacyjnej posiadającej nieruchomość w trwałym zarządzie. Ustalona w postepowaniu nowa opłata z tytułu trwałego zarządu obowiązuje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym decyzja stała się ostateczna.

Aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa

Aktualizację opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste (z urzędu lub na wniosek użytkownika wieczystego) następuje od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym złożono wniosek i udowodniono zmianę wartości gruntu. 

Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste

Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej podlega aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Aktualizacja opłaty rocznej następuje z urzędu lub na wniosek użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej, na podstawie wartości nieruchomości gruntowej określonej przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie szacunkowym.

Czasowe zajęcie nieruchomości w przypadku siły wyższej lub nagłej potrzeby zapobieżenia powstaniu znacznej szkody

Czasowe zajęcie nieruchomości jest możliwe w przypadku spełnienia jednej z przesłanek tj. wystąpienia siły wyższej lub nagłej potrzeby zapobieżenia powstaniu znacznej szkody.  O czasowe zajęcie można ubiegać się również w przypadku nagłej potrzeby zapobieżenia znacznej szkodzie wynikającej z awarii. Wydanej decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. O decyzję może wystąpić podmiot do zadań którego należy utrzymanie urządzeń infrastruktury technicznej lub utrzymanie nieruchomości.  Decyzja może być również wydana z urzędu.

Dokonanie darowizny nieruchomości Skarbu Państwa na cele publiczne wpłynięcie wniosku o dokonanie darowizny na cel publiczny,analiza stanu prawnego nieruchomości z punktu widzenia możliwości dokonania darowizny nieruchomości Skarbu Państwa (wykluczenie obowiązku…
Dokonanie zamiany nieruchomości Skarbu Państwa wpłynięcie wniosku o dokonanie zamiany lub wszczęcie postępowania z urzędu,analiza z punktu widzenia zasadności dokonania zamiany nieruchomości przez Skarb Państwa; analiza stanu prawnego…
Dzierżawa nieruchomości, ustalanie opłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości, wydanie pozwolenia na zajęcie terenu

Procedura dotyczy odpłatnego udostępnienia nieruchomości stanowiących własność Miasta Łodzi zainteresowanemu korzystaniem z gruntu.

Naliczenie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego i zmiana użytkownika wieczystego

Naliczenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego dotyczy sytuacji, w której nastąpiła czynność cywilnoprawna np. nabycie, sprzedaż, darowizna, spadek, itp.

Obciążanie nieruchomości gminnych służebnością gruntową Obciążanie nieruchomości gminnych służebnością gruntowąWpływ wniosku osoby uprawnionejWystąpienie do właściwych w sprawie jednostek miejskich o opiniePrzekazanie informacji stronie o podjętych…
Obciążanie nieruchomości gminnych służebnością gruntową o treści służebności przesyłu Obciążanie nieruchomości gminnych służebnością gruntową o treści służebności przesyłuWpływ wniosku osoby uprawnionejWystąpienie do właściwych w sprawie jednostek miejskichPrzekazanie informacji…
Oddawanie nieruchomości gminnych w trwały zarząd Wpływ wniosku uprawnionej jednostki Zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego. Analiza stanu prawnego nieruchomości: badanie księgi wieczystej sprawdzenie ewidencji gruntów …
Oddawanie w dzierżawę nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa Wpływ wniosku.Wystąpienie do właściwych w sprawie jednostek miejskich opinie.Przekazanie informacji wnioskodawcy o podjętych działaniach w sprawie.Zlecenie wyceny czynszu dzierżawnego.Powiadomienie…
Oddawanie w trwały zarząd nieruchomości Skarbu Państwa

Procedura oddania nieruchomości Skarbu Państwa w trwały zarząd wszczynana jest na wniosek państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. W postępowaniu ustalana jest opłata z tytułu trwałego zarządu.

Odszkodowanie za działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego

Za działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne, na podstawie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, wydanej na wniosek właściciela/użytkownika wieczystego, przysługuje odszkodowanie ustalane w drodze negocjacji. W przypadku uzyskania zgodnego stanowiska, co do wysokości odszkodowania, wypłata następuje na podstawie porozumienia. Jeśli natomiast nie dojdzie do uzgodnienia odszkodowania w drodze rokowań, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego odszkodowanie ustala się
i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w celu budowy infrastruktury technicznej

Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

W zakresie urządzeń łączności publicznej decyzję w sprawie zezwolenia wydaje się w uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Decyzja ta może być również wydana w przypadku braku planu miejscowego lub gdy decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego nie jest wymagana.

Decyzje wydaje się  z urzędu albo na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, innej osoby lub jednostki organizacyjnej.

Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w celu poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania kopalin objętych własnością górniczą

Ograniczenie w celu poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania kopalin objętych własnością górniczą może nastąpić wyłącznie na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wykonywanie takiej działalności, na czas nie dłuższy niż termin obowiązywania koncesji.

Jeżeli ograniczenie jest ustanawiane na czas dłuższy niż rok, lub uniemożliwia właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu dalsze prawidłowe korzystanie z nieruchomości w sposób dotychczasowy albo w sposób zgodny z jej dotychczasowym przeznaczeniem, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać, aby przedsiębiorca nabył od niego nieruchomość.

Opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego jej podziałem

Ustalenie opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego jej podziałem. Postępowanie administracyjne wszczynane z urzędu na podstawie wcześniej wydanej decyzji o podziale nieruchomości.

Opłata planistyczna (ustalana na wniosek)

Określenie wysokości jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (opłaty planistycznej). Postępowanie administracyjne wszczynane jest na wniosek przed zbyciem nieruchomości, która znajduje się na obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ustalona wysokość opłaty planistycznej ma charakter informacyjny.

Opłata planistyczna (ustalana z urzędu)

Ustalenie jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (opłaty planistycznej). Postępowanie administracyjne wszczynane jest z urzędu niezwłocznie po zbyciu nieruchomości, która znajduje się na obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Orzekanie o nabyciu własności nieruchomości przez rolników - dzierżawców

Procedura orzekania o nabyciu własności nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz  rolników – dzierżawców i posiadaczy z innych tytułów niż dzierżawa wszczynana jest na wniosek, zgodnie z przepisami – dekret o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym.  Brak terminu do złożenia wniosku.

Powoływanie Biegłych na Potrzeby Postępowań Administracyjnych. Wewnętrzna procedura powoływania i wynagradzania rzeczoznawców majątkowych pełniących funkcje biegłych w postępowaniach administracyjnych prowadzonych w zakresie działania Wydziału Dysponowania Mieniem

Niniejsza procedura skierowana jest do rzeczoznawców majątkowych ubiegających się o wpis na listę biegłych wykonujących opinie na potrzeby postępowań administracyjnych prowadzonych przez Wydział Dysponowania Mieniem Urzędu Miasta Łodzi

Przekazywanie trwałego zarządu Skarbu Państwa między państwowymi jednostkami organizacyjnymi

Procedura przekazania trwałego zarządu między państwowymi jednostkami organizacyjnymi jest wszczynana na ich wniosek  złożony za zgodą organów nadzorujących te jednostki. 

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego ustanowionego na gruntach Skarbu Państwa w prawo własności nieruchomości

Przesłanki i zasady przekształcenia określa ustawa z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Wniosek o przekształcenie mogą złożyć osoby fizyczne będące w dniu 13.10.2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod zabudowę na cele mieszkaniowe lub pod zabudowę garażami oraz nieruchomości rolnych. W decyzji ustalana jest opłata z tytułu przekształcenia. Wysokość opłaty jest ustalana na podstawie wyceny nieruchomości sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanej będącej własnością Skarbu Państwa Z dniem 1 stycznia 2019 r. nastąpiło przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Do przekształcenia dojdzie z mocy prawa, nie trzeba…
Roszczenia z tytułu utraty wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób lub zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel lub użytkownik wieczysty może żądać odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo wykupienia nieruchomości lub jej części.
Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości uległa obniżeniu, a właściciel albo użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, może żądać odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości.

Rozliczanie wymiaru opłat z tytułu użytkowania wieczystego w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności i sprzedażą. Skarb Państwa

Procedura rozliczanie wymiaru opłat z tytułu użytkowania wieczystego w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności i sprzedażą wszczynana jest na wniosek. Brak terminu złożenia wniosku.

Rozpatrywanie wniosków dłużników w przedmiocie przejmowania nieruchomości i innych praw majątkowych za zobowiązania podatkowe wobec Miasta

Dłużnik składa wniosek o dokonanie konwersji zadłużenia w trybie Ordynacji podatkowej wraz ze stosownymi dokumentami. Po przeanalizowaniu wniosku i załączonych dokumentów o możliwości lub braku możliwości zawarcia transakcji decyduje Prezydent, a Dłużnik zostaje pisemnie poinformowany o tej decyzji. W przypadku akceptacji - następuje podpisanie umowy w formie przewidzianej prawem.

Udzielanie 50% bonifikaty od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu

Z bonifikaty 50% od opłaty rocznej mogą skorzystać, osoby fizyczne, których dochody w danym roku kalendarzowym na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekroczyły 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”. Bonifikata dotyczy tylko nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub wykorzystywanych na te cele. Osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, korzystają z bonifikaty w formie ulgi w opłatach z tytułu udziału w kosztach eksploatacji budynków.

Udzielanie bonifikat od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu Skarbu Państwa

Procedura udzielana bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu Skarbu Państwa wszczynana jest na wniosek. Wniosek o udzielenie bonifikaty należy złożyć do 31 marca roku kalendarzowego, za który ma być przyznana bonifikata.