Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 42
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Aktywizacja zawodowa repatriantów – dla pracodawcy

Udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcy zatrudniającemu repatrianta na przeszkolenie, utworzenie stanowiska, wynagrodzenie, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne dla repatrianta.

Aktywizacja zawodowa repatriantów – dla repatrianta

Udzielenie wsparcia finansowego repatriantowi na podniesienie kwalifikacji zawodowych.

Kontrola prawidłowości złożonego oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim

Kontrolą objęci są przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zobowiązani do składania oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim.

Kontrola przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy

Kontrolę przedsiębiorcy w zakresie spełniania wymogów będących podstawą do wydania uprawnień, przeprowadza się raz na 5 lat.

Kontrola przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy taksówką osobową

Kontrolę przedsiębiorcy w zakresie spełniania wymogów będących podstawą do wydania uprawnień, przeprowadza się raz na 5 lat.

Kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Kontrolą objęci są przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych.

Praca wykonywana w zamian kary ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna

Wyznaczanie przez prezydenta miasta podmiotów, na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne.

Prace na cele społeczne dla osób skazanych

Wyznaczanie podmiotów na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne.

Przyjmowanie wniosków o wpis, zmianę, zawieszenie, wznowienie oraz wykreślenie działalności gospodarczej w CEIDG – cudzoziemcy

W ramach procedury możliwe jest składanie wniosków przez cudzoziemców zamierzających otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą lub chcących dokonać: zmiany, zawieszenia, wznowienia lub wykreślenia działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Przyjmowanie wniosków o wpis, zmianę, zawieszenie, wznowienie, wykreślenie działalności gospodarczej w CEIDG - obywatele RP

W ramach procedury możliwe jest złożenie wniosku przez osoby zamierzające otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą lub przedsiębiorców chcących dokonać: zmiany, zawieszenia, wznowienia lub wykreślenia działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Udzielanie i wydawanie informacji o przedsiębiorcach wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej

W ramach procedury możliwe jest składanie podań o wydanie zaświadczeń stwierdzających okresy prowadzenia działalności przez przedsiębiorców wykreślonych z ewidencji działalności gospodarczej do dnia 31 grudnia 2011 r. oraz wydawanie kopii dokumentów przedsiębiorców dotyczących założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, składanych w delegaturach UMŁ.

Udzielanie licencji - pośrednictwo przy przewozie rzeczy

Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy wymaga uzyskania licencji udzielanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Udzielanie licencji na krajowy transport drogowy w zakresie przewozu osób taksówką

Osoba, która zamierza wykonywać przewóz osób taksówką na obszarze Gminy Łódź lub Gminy Łódź i Gminy Rzgów, musi uzyskać licencję, udzielaną przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Należy również wyposażyć taksówkę w dodatkowe oznaczenia t.j.:

  • oznaczenie identyfikujące taksówkę (napis TAXI ŁÓDŹ, numer boczny, herb Miasta Łodzi);
  • identyfikator kierowcy;
  • informację o pobieranych opłatach za przejazd, posiadanych do wglądu przepisach porządkowych oraz organie właściwym do rozpatrywania skarg i wniosków w sprawach świadczonych usług przewozowych;
  • tabliczkę informacyjną opatrzoną hologramem.
Udzielanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego, z zastrzeżeniem art. 5b ust. 1 i 2, wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, na zasadach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającym dyrektywę Rady 96/26/WE, zwanym dalej "rozporządzeniem (WE) nr 1071/2009", udzielanego przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą

Podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób:

  • samochodem osobowym,
  • pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,

wymaga uzyskania odpowiedniej licencji, udzielanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Wydawanie jednorazowych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

Wydawanie przedsiębiorcom jednorazowych zezwoleń sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży o zawartości:

  • do 4,5 % alkoholu oraz piwa,
  • powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
  • powyżej 18% alkoholu.
Wydawanie wtórnika licencji – krajowy transport drogowy w zakresie przewozu osób taksówką

W przypadku zniszczenia, zagubienia itp. licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką należy wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika licencji.

Wydawanie wtórnika licencji – transport drogowy osób/rzeczy

W przypadku zniszczenia, zagubienia itp. licencji na wykonywanie transportu drogowego osób/rzeczy należy wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika licencji.

Wydawanie wtórnika licencji na wykonywanie transportu w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy

W przypadku zniszczenia, zagubienia itp. licencji na wykonywanie na wykonywanie transportu w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy  należy wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika licencji.

Wydawanie wtórnika zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

W przypadku zniszczenia, zagubienia itp. zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego należy wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika zezwolenia.

Wydawanie wypisu z licencji – krajowy transport drogowy samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą i taksówką

Dopisanie pojazdu niezgłoszonego we wniosku o udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą i taksówką wymaga uzyskania wypisu z tej licencji.

Wydawanie wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego

Dopisanie pojazdu niezgłoszonego we wniosku o udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wymaga uzyskania wypisu z tego zezwolenia.

Wydawanie zaświadczenia o dokonaniu opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Wydawanie na wniosek przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych zaświadczenia o dokonaniu opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Wydawanie zaświadczeń – przewóz drogowy na potrzeby własne

Przewozy drogowe na potrzeby własne mogą być wykonywane po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, wydawanego przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu (gastronomia, sklep)

Wydawanie przedsiębiorcom zezwoleń na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży o zawartości:

  • do 4,5 % alkoholu oraz piwa
  • powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa)
  • powyżej 18% alkoholu
Wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dla przedsiębiorcy, którego działalność polega na dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, w oparciu o zawartą z nim umowę (catering)

Wydawanie zezwoleń dla przedsiębiorcy, którego działalność polega na dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, w oparciu o zawartą z nim umowę (catering) o zawartości:

  • do 4,5 % alkoholu oraz piwa,
  • powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
  • powyżej 18% alkoholu.
Wydawanie zezwoleń na wyprzedaż zapasów napojów alkoholowych

Wydawanie przedsiębiorcom zezwoleń na wyprzedaż detaliczną zinwentaryzowanych zapasów napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży o zawartości:

  • do 4,5 % alkoholu oraz piwa,
  • powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
  • powyżej 18% alkoholu.

Wniosek należy złożyć do organu, który wydał zezwolenie na obrót detaliczny napojami alkoholowymi.

Wygaszanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

Wydawanie na wniosek przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych decyzji stwierdzających ich wygaśnięcie.

Zawieszenie wykonywania krajowego transportu drogowego

Przewoźnik drogowy posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję na wykonywanie krajowego transportu obowiązany jest zawiadomić organ, który udzielił uprawnienia, o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego w terminie 14 dni od dnia, w którym rozpoczęty został okres zawieszenia, na okres nie dłuższy niż 12 36 miesięcy. W okresie każdych następujących po sobie 10 lat, licząc od dnia uzyskania licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, jednak nie dłużej niż na okres, na jaki zostało wydane to uprawnienie.

Zgłoszenie usunięcia pojazdu/ów z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie organowi, który udzielił licencji, wszelkie zmiany danych określonych w art. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.