Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 24
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Dzierżawa terenów dróg wewnętrznych

Zajęcie pasa drogowego:

Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze umowy.

Zezwolenie może dotyczyć zajęcia pasa drogowego w celu:

  • prowadzenia robót planowych,
  • umieszczenia urządzeń,
  • umieszczenia reklamy,
  • umieszczenia obiektu handlowego/usługowego,
  • umieszczenia stoiska handlowego
  • lub zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności.
Identyfikator typu C upoważniający do postoju na ulicy Piotrkowskiej na odcinku od pl. Wolności do al. Mickiewicza/al. Piłsudskiego

W celu otrzymania identyfikatora typu C upoważniającego do wjazdu na ul. Piotrkowską należy się zgłosić do Oddziału ds. Osób Niepełnosprawnych (Zachodnia 47, parter, wejście naprzeciw portierni) wraz z wymaganymi dokumentami.

Odszkodowanie za działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego

Za działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne, na podstawie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, wydanej na wniosek właściciela/użytkownika wieczystego, przysługuje odszkodowanie ustalane w drodze negocjacji. W przypadku uzyskania zgodnego stanowiska, co do wysokości odszkodowania, wypłata następuje na podstawie porozumienia. Jeśli natomiast nie dojdzie do uzgodnienia odszkodowania w drodze rokowań, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego odszkodowanie ustala się
i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

Opiniowanie elementów infrastruktury podziemnej przebiegającej przez teren działek drogowych stanowiących przyłącza do prywatnych posesji (w kontekście przebiegu przez działki miejskie)

Procedura dotyczy sytuacji, gdy właściciel prywatnej nieruchomości planuje wykonanie elementów infrastruktury podziemnej (przyłącze wod-kan, przyłącze energetyczne, przyłącze teletechniczne, itp.) przebiegających przez teren działek drogowych będących we władaniu miasta Łodzi. Dla ochrony istniejącej zieleni w pasach drogowych dokumentacja na budowę tego typu infrastruktury powinna być zaopiniowana przez Wydział Kształtowania Środowiska.

Opiniowanie zjazdów indywidualnych w kontekście kolizji z istniejącą zielenią

Procedura dotyczy sytuacji, gdy właściciel prywatnej nieruchomości planuje wykonanie indywidualnego zjazdu z drogi publicznej. Dla ochrony istniejącej zieleni w pasach drogowych dokumentacja na lokalizację zjazdu powinna być zaopiniowana przez Wydział Kształtowania Środowiska.

Prowadzenie spraw związanych z realizacją likwidacji szkód osobowych i materialnych powstałych na terenie miasta

Sprawa dotyczy osób które doznały uszczerbku na zdrowiu lub strat rzeczowych w wyniku niewłaściwej realizacji przez Miasto zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wysokość świadczenia – odszkodowania i zadośćuczynienia uzależniona wynika z wydanej decyzji przez firmę ubezpieczeniową, która w imieniu Miasta dokonuje likwidacji szkody.

Prowadzenie spraw związanych z utrzymaniem oświetlenia iluminacyjnego

Sprawy związane z awariami lub uszkodzeniami oświetlenia iluminacyjnego, oświetlenia świątecznego Miasta, choinki miejskiej zgodnych z wykazem obiektów leżących w gestii Biura Energetyki i Jakości Powietrza.

Przyjmowanie nieprawidłowości w zakresie napraw i remontów dróg publicznych i wewnętrznych a następnie zgłaszanie ich do Zarządu Dróg i Transportu

Procedura dotyczy przyjmowania zgłoszeń w zakresie nieprawidłowości napraw i remontów dróg publicznych oraz wewnętrznych a następnie przekazanie ich do Zarządu Dróg i Transportu

Przyjmowanie zgłoszeń dot. złego stanu nawierzchni utwardzonych na terenach niezabudowanych

Procedura dotyczy przyjmowania zgłoszeń w zakresie złego stanu nawierzchni utwardzonych na terenach niezabudowanych tj. nawierzchni chodników, placów, parkingów, dróg osiedlowych, ciągów pieszo-jezdnych

Przyjmowanie zgłoszeń w sprawach dotyczących utrzymania właściwego stanu przejezdności dróg tzw. akcja zima

Udzielanie informacji i przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców Łodzi i służb miejskich dotyczących spraw związanych z utrzymaniem właściwego stanu przejezdności dróg publicznych i wewnętrznych tzw. „akcja zima” na drogach oraz odśnieżania i zabezpieczania przed śliskością chodników, alejek parkowych, ścieżek rowerowych, przystanków MPK, obiektów inżynierskich na terenach gminnych.

Utrzymanie właściwego stanu sanitarno – porządkowego w pasach dróg publicznych i wewnętrznych oraz na terenach gminnych niezabudowanych

Udzielanie informacji i przyjmowanie zgłoszeń dotyczących niewłaściwego stanu sanitarno – porządkowego w pasach drogowych (tj. jezdnie, chodniki, drogi rowerowe, ciągi pieszo-jezdne, tereny zieleni) oraz na terenach gminnych niezabudowanych. Mieszkańcy oraz służby miejskie mogą zgłaszać sprawy związane z opróżnianiem koszy ulicznych, grabieniem i usuwaniem liści, koszeniem trawników, oczyszczaniem terenów gminnych niezabudowanych oraz pasów drogowych (w tym usuwaniem dzikich wysypisk śmieci), oczyszczaniem powierzchni utwardzonych pod przystankami MPK, zamiataniem powierzchni utwardzonych itp.

Uzgadnianie lokalizacji nowych obiektów i urządzeń obcych w pasie drogowym w drodze decyzji administracyjnej

Sprawę wszczyna się na wystąpienie Inwestora (gestora sieci lub właściciela nieruchomości) lub pełnomocnika o uzgodnienie lokalizacji urządzenia infrastruktury technicznej w pasie drogowym lub na działce, na której zlokalizowana jest droga wewnętrzna.

Uzgodnienie projektu budowlanego zjazdu z drogi publicznej krajowej lub dojazdu z drogi wewnętrznej

Jednostka projektowa lub inwestor uzgadnia projekt budowlany zjazdu z drogi krajowej lub dojazdu, zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1518), z działki, na której zlokalizowana jest droga wewnętrzna z drogi wewnętrznej.

Wydanie opinii o możliwości obsługi komunikacyjnej nieruchomości

Inwestor (właściciel lub użytkownik nieruchomości przyległej do drogi publicznej lub do działki, na której zlokalizowana jest droga wewnętrzna) lub jego pełnomocnik może wystąpić z wnioskiem o wydanie opinii o możliwości obsługi komunikacyjnej nieruchomości.

Wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi publicznej

Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. Zezwolenie może dotyczyć zajęcia pasa drogowego w celu:

  • prowadzenia robót planowych,
  • usunięcia awarii,
  • umieszczenia urządzeń,
  • umieszczenia reklamy,
  • umieszczenia obiektu handlowego/usługowego,
  • umieszczenia stoiska handlowego (w rejonie cmentarzy, przedsklepowego),
  • lub zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności.
Wydawanie identyfikatorów typu M, S, T, R upoważniających do wjazdu na ul. Piotrkowską na odcinku od pl. Wolności do al. Mickiewicza / al. Piłsudskiego

W celu otrzymania identyfikatora typu M, S, T, R, upoważniającego do wjazdu na ul. Piotrkowską, należy się zgłosić do Łódzkiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami (Piotrkowska 110, wejście od al. Schillera) wraz z wymaganymi dokumentami.

Wydawanie zezwoleń na lokalizację i przebudowę zjazdów z drogi publicznej lub dojazdu z drogi wewnętrznej

Złożenie pisma wszczynającego sprawę - wniosek właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległej do drogi publicznej lub do działki, na której zlokalizowana jest droga wewnętrzna lub pełnomocnika o uzgodnienie lokalizacji lub przebudowy zjazdu z drogi publicznej lub dojazdu z działki, na której zlokalizowana jest droga wewnętrzna.

Wydawanie zezwoleń na wykorzystanie dróg w sposób szczególny

Zezwolenie wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, na pisemny wniosek organizatora imprezy przez organ zarządzający ruchem na drodze, na której odbywa się impreza.

Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć na co najmniej 30 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy do oddziału Zarządzania Ruchem na Drogach w Biurze Inżyniera Miasta.

Decyzję o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia na odbycie imprezy wydaje się co najmniej na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy.

Wyrażenie zgody na przebudowę lub remont istniejących w pasie drogowym lub na działce, na której zlokalizowana jest droga wew. obiektów i urządzeń obcych w pasie drogowym w formie pisma

Sprawę wszczyna się na wystąpienie Inwestora (gestora sieci lub właściciela urządzenia) lub pełnomocnika o wyrażanie zgody na przebudowę lub remont istniejących w pasie drogowym lub na działce, na której zlokalizowana jest droga wewnętrzna obiektów i urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego w pasie drogowym w formie pisma.

Zasady odbioru pasa drogowego po wykonanych robotach

Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi w drodze decyzji.

Zezwolenie może dotyczyć zajęcia pasa drogowego w celu:

  • prowadzenia robót planowych,
  • umieszczenia urządzeń,
  • umieszczenia reklamy,
  • umieszczenia obiektu handlowego/usługowego,
  • umieszczenia stoiska handlowego
  • lub zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności.

Należy po wykonanych robotach (a także usunięciu awarii, usunięciu reklamy, obiektu) zgłosić teren pasa drogowego do odbioru, poprzez złożenie wniosku.

Zasady rozpatrywania wniosków w sprawie zajęcia pasa drogowego dróg publicznych oraz w sprawie dzierżawy dróg wewnętrznych przed łódzkimi cmentarzami pod handel kwiatami i zniczami

Zajęcie pasa drogowego:

Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. (w przypadku dróg publicznych) oraz w drodze umowy (w przypadku dróg wewnętrznych).

Zezwolenie może dotyczyć zajęcia pasa drogowego w celu:

  • prowadzenia robót planowych,
  • umieszczenia urządzeń,
  • umieszczenia reklamy,
  • umieszczenia obiektu handlowego/usługowego,
  • umieszczenia stoiska handlowego
  • lub zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności.
Zatwierdzanie organizacji ruchu na drogach publicznych

Obowiązek stosowania się do niniejszej procedury spoczywa na każdym podmiocie, który przygotowuje zmianę w organizacji ruchu w obrębie dróg publicznych i wewnętrznych wynikającą z np.:

  • zmiany zagospodarowania drogi,
  • zmiany oznakowania w związku ze zmianą geometrii drogi czy sposobu korzystania z drogi,
  • nowego sposobu obsługi komunikacyjnej obiektów przyległych do drogi,
  • zmiany potrzeb lokalnych społeczności itp.
Zezwolenie na zakładanie na obiektach budowlanych elementów trakcji, znaków i sygnałów drogowych oraz urządzanie i utrzymywanie ogólnodostępnego ciągu pieszego, przebiegającego przez prześwity lub podcienia, w obrysie obiektu budowlanego

Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, udziela zezwolenia z urzędu albo na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, innej osoby lub jednostki organizacyjnej. Udzielenie zezwolenia powinno być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie prac. Rokowania przeprowadza osoba lub jednostka organizacyjna zamierzająca wystąpić z wnioskiem o zezwolenie. Do wniosku należy dołączyć dokumenty z przeprowadzonych rokowań.

Zgłoszenie szkody w pojeździe, szkody na osobie lub szkody w mieniu (innym niż pojazd)

W przypadku uszkodzenia pojazdu lub innego mienia albo doznania uszczerbku na zdrowiu na skutek stanu dróg za które odpowiada ZDiT, może przysługiwać odszkodowanie. Procedura dotyczy sposobu zgłaszania szkód. Zgłoszenia należy dokonywać elektronicznie za pośrednictwem formularza elektronicznego – link dostępny na stronie Zarządu. O wysokości odszkodowania decyduje Ubezpieczyciel.