Baza Wiedzy

Liczba znalezionych procedur: 20
Nazwa procedury Kategoria Jednostka Skrócony opis procedury Sekcje
Informacja potwierdzająca nadanie lub zmianę numeru porządkowego lub nazwy ulicy

Wniosek składa osoba chcąca uzyskać pisemne potwierdzenie nadania, zmiany numeru porządkowego (adresu) albo nazwy ulicy. Za wydanie takiej informacji pobierana jest odpłata skarbowa w wysokości – 17 zł.

Klasyfikacja gruntów

Wniosek o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów składa właściciel nieruchomości, który jest przekonany, że dotychczas ujawniony w ewidencji gruntów i budynków użytek gruntowy (klasoużytek) jest niewłaściwy. Wnioskodawca wskazuję we wniosku wraz z uzasadnieniem gleboznawcę klasyfikatora, który upoważniony przez Prezydenta Miasta Łodzi wykonuje projekt ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Za wydanie decyzji pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 10 zł.

Koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu

Na organizowanych przez starostę naradach koordynacyjnych koordynuje się sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarze miasta.

Nadanie nazwy ulicy

Z wnioskiem o nadanie nazwy dla drogi wewnętrznej (stanowiącej własność prywatną) występuje jej właściciel albo wszyscy współwłaściciele, jeżeli uznają to za zasadne. W przypadku dróg publicznych, którym nie nadano dotychczas nazwy, taki wniosek wszczyna procedurę nadania jej nazwy. Jednakże to Rada Miejska w Łodzi decyduje ostatecznie o potrzebie nadania takiej drodze nazwy. Wnioskodawca może zaproponować nową nazwę. Nazwa ta nie może występować już na terenie miasta Łodzi.

Nadanie numeru porządkowego dla budynku

Wniosek składa osoba chcąca uzyskać nadanie numeru porządkowego (adresu) dla budynku.

Obsługa zgłoszeń prac geodezyjnych

Wykonawca prac geodezyjnych zgłasza prace geodezyjne przed ich rozpoczęciem. Zgłoszenie prac geodezyjnych, zwane dalej „zgłoszeniem prac”, może nastąpić po ich rozpoczęciu, jednak nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia rozpoczęcia tych prac. Opłatę za materiały zasobu udostępnione do zgłoszonej pracy geodezyjnej określa załącznik do ustawy z dnia 17.05.1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. 
Opłata uzależniona jest od wielkości obszaru zgłoszonej pracy geodezyjnej.

Ochrona znaków geodezyjnych

Znak geodezyjny to znak z trwałego materiału określający położenie punktu osnowy geodezyjnej. Znaki geodezyjne podlegają ochronie. Właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością, na której znajdują się znaki geodezyjne, urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, są obowiązani:

  1. nie dokonywać czynności powodujących ich zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie;
  2. niezwłocznie zawiadomić właściwego starostę o ich zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu lub zagrażaniu przez nie bezpieczeństwu życia lub mienia.
Podziały nieruchomości

Wniosek o podział nieruchomości składa jej właściciel gdy chce wydzielić ze swojej nieruchomości nowe działki grunt. Podział nieruchomości dokonywany jest na koszt właściciela.

Rejestr cen nieruchomości

Rejestr cen nieruchomości to publiczny rejestr prowadzony przez starostę, który zawiera dane dotyczące cen nieruchomości określonych w aktach notarialnych.

Rekultywacja gruntów

Wniosek o przeprowadzeni rekultywacji gruntów składają osoby, których grunty na skutek eksploatacji kopalin uległy degradacji, a eksploatacja zakończyła się (postępowanie to może dotyczyć całości wyrobiska albo jego części).

Rozgraniczenie nieruchomości

Wniosek o rozgraniczenie nieruchomości składa jej właściciel jeżeli uznaje, że nastąpił spór z właścicielem sąsiadującej nieruchomości co do przebiegu granic nieruchomości. Rozgraniczeniu mogą podlegać wybrane odcinki granic nieruchomości. Koszty rozgraniczenia nieruchomości pokrywają po połowie właściciele rozgraniczanych nieruchomości.

Udostępnianie kopii mapy ewidencyjnej

Mapa ewidencyjna udostępniana jest w szczególności: do wyceny nieruchomości, do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, do kredytu hipotecznego, do notariusza i dla dowolnych potrzeb. Ubiegać się o nią może każdy, nie wymaga pełnomocnictwa. Opłatę za mapę ewidencyjną określa załącznik do ustawy z dnia 17.05.1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Opłata uzależniona jest od wielkości obszaru, postaci, formatu i celu na jaki jest udostępniana.

Udostępnianie kopii mapy zasadniczej

Mapa zasadnicza udostępniana jest w szczególności: do wydania decyzji o warunkach zabudowy, do uzyskania warunków technicznych w zakresie przyłączenia sieci lub przebudowy istniejącego przyłącza, do przygotowania wstępnego projektu podziału, do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i dla dowolnych potrzeb. Ubiegać się o nią może każdy, nie wymaga pełnomocnictwa. Opłatę za mapę zasadniczą określa załącznik do ustawy z dnia 17.05.1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Opłata uzależniona jest od wielkości obszaru, postaci, formatu i celu na jaki jest udostępniana.

Udostępnianie zbiorów danych baz danych lub innych materiałów

Zbiory danych baz danych EGiB, GESUT, BDOT500  oraz materiały archiwalne z PZGiK  mogą być wykorzystywane w celach prawnych, administracyjnych, obrotu nieruchomościami, społecznych, naukowych oraz do dowolnych potrzeb.
Jawność informacji o charakterze podmiotowym zawartych w ewidencji gruntów i budynków, jaki i w dokumentach archiwalnych PZGiK jest ograniczona.  Informacje o charakterze przedmiotowym są jawne, każdy może ubiegać się o ich udostępnienie bez konieczności posiadania pełnomocnictwa. 
Opłatę za udostępnienie baz danych i materiałów archiwalnych określa załącznik do ustawy z dnia17.05.1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Wydanie kserokopii zawiadomienia ustalającego lub zmieniającego numer porządkowy

Wniosek o wydanie kserokopii zawiadomienia składa osoba, która otrzymała w przeszłości takie zawiadomienia ale potrzebuje jego kopię.

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej

Wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej składa jej właściciel przed uzyskaniem pozwolenia na budowę albo przed zgłoszeniem zamiaru rozpoczęcia budowy budynku.

Wypis z rejestru budynków

Wypis z rejestru budynków wydawany jest właścicielowi bądź osobie legitymującej się pełnomocnictwem od właściciela, lub jeśli wykaże interes prawny. Opłaty pobierane są przy składaniu wniosku w ramach jednego wykonanego dokumentu, zgodnie z załącznikiem, tabela nr 11 do ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne

Wypis z rejestru gruntów

Wypis z rejestru gruntów wydawany jest właścicielowi bądź osobie legitymującej się pełnomocnictwem od właściciela, lub jeśli wykaże interes prawny. Opłaty pobierane są przy składaniu wniosku w ramach jednego wykonanego dokumentu, zgodnie z załącznikiem, tabela nr 11 do ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne

Wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej

Wypis z rejestru gruntów wydawany jest właścicielowi bądź osobie legitymującej się pełnomocnictwem od właściciela, lub jeśli wykaże interes prawny. Opłaty pobierane są przy składaniu wniosku w ramach jednego wykonanego dokumentu, zgodnie z załącznikiem, tabela nr 11 do ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne. Wyrys z mapy ewidencyjnej wydawany jest każdemu zainteresowanemu (nie wymaga pełnomocnictwa).

Wypis z rejestru lokali

Wypis z rejestru lokali wydawany jest właścicielowi bądź osobie legitymującej się pełnomocnictwem od właściciela lub jeśli wykaże interes prawny. Opłaty pobierane są przy składaniu wniosku w ramach jednego wykonanego dokumentu, zgodnie z załącznikiem, tabela nr 11 do ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne